|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 30. července 2019.
Franty Matulíka Pouť k Majdalence. O víkendu jsme byli opět na návštěvě u švagrových ve Svojanově. Odjeli jsme z rozpáleného Brna již v pátek, ale ani ve Svojanově jsme se moc neochladili. To až v sobotu, kdy teplota klesla asi o deset stupňů a občas byla i přeháňka. Tentokrát jsme, kromě klasického grilování, měli i možnost se v neděli zúčastnit pouti k Majdalence, což je pouť ke cti sv. Máři Magdalény, které je zasvěcená kaple mezi Hlásnicí a Svojanovem. ![]() Stranou turistických tras, asi tři kilometry od hradu Svojanov, jakoby mimo dosah civilizace stojí kaple sv. Máří Magdaleny, lidově nazývaná Majdalenka. Z doby jejího vzniku ve 13. století zbyly dnes už jen obvodové zdi. Stále má v sobě ale něco, co láká jak místní, tak turisty, a díky čemu se stala oblíbeným poutním místem. Možná je to její tajuplná historie, anebo zvláštní akustický jev, který dal název i nedaleké obci – Hlásnici. Jakýkoli ruch, který zazní na hradě Svojanově, je v kapli slyšet tak zřetelně, jakoby se to dělo hned vedle. Oficiální prameny tvrdí, že nynější kaple byla kdysi středověkým kostelem obce, která ležela na důležité obchodní stezce, tzv. Trstenické. Ostatně právě díky této stezce vystavěl král Přemysl Otakar II. hrad Svojanov, který ji měl chránit. Hrad ale rozhodně neuhlídal srdce královy manželky Kunhuty Uherské, která se zamilovala do Záviše z Falkenštejna. A tento slavný historický milostný trojúhelník je také základem legendy o vzniku kaple, která se mezi místními předává z generace na generaci. Podle ní tu kdysi stával klášter kajícnic sv. Máří Magdaleny, které na Svojanovsko povolala právě Kunhuta. Prý proto, že měla potřebu se kát za vztah se Závišem z Falkenštejna, zvláště poté, co její manžel Přemysl Otakar II. zemřel v bitvě na Moravském Poli. Závišovi pak, už po řádném sňatku, porodila na hradě Svojanově syna. Smrt královny ale nebyla příčinou zániku kláštera. Sestry kajícnice čekal krutý konec v době husitských válek, když táhli husité na Svojanov. Všechny povraždili a klášter vypálili. Místo však nezůstalo opuštěné. Začali se k němu stahovat poustevníci. A asi i díky nim ze zbytků kostela vznikla nynější kaple sv. Máří Magdaleny, chráněná zdmi někdejší středověké stavby. Místní ji ale znají především jako poutní místo, kde se scházeli lidé po generace a kde se dodnes každoročně na slavnosti sv. Máří Magdaleny koná mše. Sjedou se na ni vždy lidé z širokého okolí. Chtějí možná znovu oživit i dávné legendy týkající se tohoto místa. Při cestě z Hlásnice ke kapli si nenechejte ujít po levé ruce pohled na hrad Svojanov. Bohužel my byli upozorněni pozdě, takže jsme o pohled přišli. Cesta ke kapli, kterou jsme my šli, neb je to pouť, tak alespoň pár kroků musíme ujít. Ale jak vidno, hodně lidí dojelo auty téměř na místo. Naštěstí pole byla sklizená a zem suchá, takže se po ní dalo jezdit. Improvizovaný oltář. ![]() Lidí se sešlo hodně, trhovci rozložili stánky s občerstvením a různými suvenýry. ![]() ![]() Přichází faráři, co budou mši svatou celebrovat. ![]() Probíhá mše a po ní žehnání dětem, co přinesly dary. ![]() Profesionální fotograf fotil duchovenstvo a já se samozřejmě přidal. A také foto naší skupiny před kaplí sv. Máři Magdalény. ![]() Oltář v kapli a obrázek sv. Máři Magdalény na stěně zbytků bývalého kláštera. ![]() Mše skončila a my odcházíme. Nicméně slavnost pokračovala dál. Odpoledne byla na programu dechovka a samozřejmě zábava pro děti. ![]() My se vrátili do Svojanova, sbalili si věci a odjeli do Brna. Opět máme pěkné zážitky se setkání s rodinou. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |