|
|
|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 30. dubna 2018.
Franty Matulíka ![]() Den otevřených sklepů v Rakvicích. Letos jsme si zopakovali opět výlet za vínem do Rakvic. Rakvice jsou vyhlášená vinařská obec v jižním cípu Moravy. Právě tady, v nejteplejší části republiky zrají vína, která získávají uznání a respekt nejen u nás, ale i daleko za hranicemi. Údajně byla rakvická vína podávána i při korunovaci českých králů. Naposledy jsme tam byli v roce 2015, bohužel tehdejší výlet nebyl zpracován v reportáži. Vzhledem k tomu, že jsem již dříve tuto akci popsal podrobněji, tak dnes budu stručnější. Letos to byl již dvanáctý ročník, jak vidíte na plakátku. ![]() Sraz byl v sobotu ráno na brněnském Hlavním nádraží. My jsme jeli autobusem, tento víkend to byla náhrada za šalinou, z konečné a po cestě přistoupili naši dobří známí, s nimiž podnikáme cesty za vínem. Na nádraží jsme si zakoupili jízdenky a využili možnosti slevy IDS jízdenky tím, že máme šalinkartu. Cena zpáteční jízdenky pro dva jen za 150,- Kč. Naše skupina na nádraží (já fotím). ![]() Osobním vlakem č. 4613 s odjezdem v 9:10 jsme přes Rajhrad, Hrušovany u Brna a další stanice dojeli do Rakvic několik minut po desáté. Lidí jelo ve vlaku hodně a také jich poměrně hodně vystoupilo v Rakvicích, neb měli stejný záměr jako my a to navštívit Den otevřených sklepů. Na obrázcích můžete vidět, že jich za námi šlo dost. ![]() U sokolovny, kde se prodávají vstupenky, je již pěkná fronta. ![]() Uvnitř si kupujeme vstupenku, cena opět vyšší než v minulých letech. Ke vstupence dostanete pytlíček se skleničkou, plánek sklepů a propisku na poznámky. (Kliknutím na mapu si ji zvětšíte). ![]() Vybaveni potom chodíte po sklepích a koštujete. Otevřených sklepů bylo 33 a samozřejmě jsme je všechny nestačili obejít. Začali jsme v malém vinařství Zdeňka Klímy. To jsem si zapamatoval, později jsem již sklepy moc nesledoval, ale víno, to jo. Nalijí vám vzorek vína a vy můžete ochutnávat a diskutovat s kolegy. Jen tak na okraj, vína vám nalejí opravdu jen doušek, dva, ale můžete si zajít vícekrát, pokud si vás obsluha nezapamatuje, pak se na vás nedívá moc nadšeně, pokud si jdete již počtvrté pro to stejné víno. Zejména má výrazná postava, dle mého, byla dost zapamatovatelná. Některé sklepy jsou spíše průmyslové haly. ![]() ![]() Jiné jsou skutečné zděné sklepy. ![]() ![]() Některé sklepy jsou menší, jiné hodně prostorné. ![]() Občas je dobré si sednout a odpočinout si a přitom si prostudovat nabídku vín. Ještě malá poznámka, povšimněte si připraveného občerstvení k zakousnutí. Podobné bylo ve většině sklepů, ale ne vždy jste se dostali k "plnému stolu", neb se na to lidé vrhali jako kobylky. ![]() K lepší náladě hráli na harmoniku lidovky starší pánové. A protože mám heligonky rád, tak mi udělali radost. Vracíme se zpět a na zpáteční cestě na vlak se zastavujeme ve vinařsví Vajbar. Je to velké vinařství a tak zde hraje hudba a je zde plno různých možností k občerstvení. ![]() Přestože "vinný" autobus zde opět jezdil, na zastávku jsme došli pěšky. Vlak přijíždí, bohužel to není náš, je to nějaký rychlík a proletí kolem nástupiště hodně rychle. Fotím ho a strojvůdce houká o stošest, neb si asi myslí, že se chci nechat přejet. Je fakt, že tlaková vlna se mnou pěkně zamávala. Za chvíli koukám opět jede vlak, ale i tentokrát to není náš, neb je to nákladní, vezoucí plno osobních aut. ![]() Dokonce i od Brna dojel vlak a ti co jedou na druhou stranu již mohou jet domů. Teď se ozvalo hlášení, že náš vlak je opožděn. Co se dá dělat, ale lavička na sednutí na nástupišti není a nohy pěkně bolí. ![]() Konečně dojel i náš. Nastupujme a vyrážíme k domovu. ![]() Na zastávce tramvaje nastupujeme opět do autobusu, náhradní to dopravy a odjíždíme domů. Opět plni příjemných zážitků a nových poznatků. Jen jsme o trochu více unaveni než v předchozích letech, což značí, že věk opět pokročil. Vezeme si pár lahví vína a plno vzpomínek, které nám pěknou sobotu připomenou. Trocha ekonomiky na závěr - nejlevnější víno jsem viděl za 80,-Kč, ale většinou se pohybovala cena mezi 100 až 120,-Kč za láhev. Samozřejmě, že byla i dražší, například ledové za 250,-Kč a láhev jen 0,2 litru. Cena vstupného 800,- s talony za 400,- na nákup vína. Bílá vína byla dobrá, s červenými jsme letos moc štěstí neměli, nějak nám moc nešla. Reportáž z Luhačovic bude později. Slíbil jsem vám reportáž z pobytu, ale není stále čas ji zpracovat. Navíc o víkendu jsme byli na Dni otevřených sklepů, viz reportáž výše. Musíte ještě vydržet. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]()
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |