|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 29. října 2019.
Franty Matulíka Vinařské dny v Burgenlandu 26. října 2019
Vinné a kulturní dny v Mönchhofu. O víkendu jsme byli s cestovní kanceláří Čebus na "vinařském" zájezdu v Rakousku, ve spolkové zemi Burgenland, ve vinařské obci Mönchhof. Byl to již náš devátý zájezd za vínem do Rakouska a letos jsme opět jeli do Mönchhofu, kde jsme byli i loni. Oproti loňsku nám tentokráte vyšlo počasí. Sice cestou byly občas místa s mlhami, ale v Mönchhofu bylo pěkně a teplo. Sraz účastníků zájezdu byl opět na starém autobusovém nádraží před hotelem Grand. Samozřejmě se s námi účastnili i naši dobří známí, kteří s námi jezdí, nebo spíše my s nimi, za vínem. Dali jsme si sraz v tramvaji a společně dojeli na autobusové nádraží. Vzhledem k mé částečné pohybové indispozici, kdy jsem neměl obě ruky volné, jsem tentokrát fotil na mobil, takže obrázky jsou trošku horší. Zde je naše skupina. ![]() Naším průvodcem byl, stejně jako po minulé zájezdy, pan Ing. Luděk Machala, který je sommelier a specialista na rakouská vína. Řidičem byl pan Procházka, kterého vidíte za volantem autobusu. A zde naše skupina na svých místech. ![]() Všichni účastníci zájezdu byli dochvilní, takže odjezd byl o deset minut dříve. Cestou jsme se zastavili v Břeclavi, kde přistoupili další čtyři lidé. Potom již pokračujeme po dálnici k cíli naší cesty. Pan Ing. Machala nás a hlavně nové účastníky zájezdu, kteří jedou poprvé, informuje o historii pěstování vína v Mönchhofu, jeho tradicich a jaké druhy vína se tam pěstují. Také jak bychom měli postupovat při degustaci. Přes uličku sedí dvě učitelky, které samozřejmě neposlouchají, ale svým kecáním nám ruší výklad. No, vzhledem k tomu, že to není náš první zájezd, tak to přetrpíme. V Bratislavě u benzínky je půlhodinová zastávka, tak si dáváme kávu a využíváme sociální zařízení. Po překročení rakouských hranic vidíme z okna farmy větrných elektráren. Zajímavé je, že to nevadí rakouským ochráncům přírody, kdežto u nás jsou proti větrným elektrárnám, byť jsou to jen jednotlivé stavby, oproti zdejším stovkám. Přibližně o půl jedné jsme na místě. Informační centrum, které se loni opravovalo, je již v plné parádě. V informačním centru si kupujeme vstupenky, což je degustační sklenička s pytlíčkem na krk, jak to známe od našich vinařů. Také k tomu dostáváme plánek s otevřenými sklepy. Je jich letos jen šestnáct otevřených. Vstupné je, stejně jako loni, 48€ a v ceně jsou tři talony po 10€ na nákup vína. ![]() ![]() Většina lidí se po zakoupení vstupenek rozchází po sklepích, ale my před budovou čekáme okružní vláček "Puszta Express", který se stará o dopravu po sklepech. Loni jsme šli také, ale letos svezení využíváme, právě kvůli mně. Jedeme okružní jízdou až po nejvzdálenější sklep Wiengut Stefanshof. ![]() Cestou fotím sklepy z vláčku. ![]() Znak obce Mönchhofu a mozaika svatého Floriána na místní hasičské zbrojnici. ![]() Weingut Egermann-Pillinger a moderní stavba kapličky. ![]() Dojeli jsme k Wiengutu Stefanshof, kde koštujeme první vína a protože nám chutnají, tak i kupujeme. Sice se nám v baťůžkách láhve pronesou, ale máme zkušenost, že když je víno dobré, tak je nejlepší je hned nakoupit, později se k němu nedostaneme. Skleničky s vínem na ozdobeném sudu před sklepem, kde si chvíli posedíme při degustaci. Pohled do sklepa. ![]() Další navštívený sklep Wiengut "Urbanikeller" Pillinger, kde nakupujeme další láhve. Těžknou nám batohy a to máme teprve začátek obchůzky sklepů. ![]() Sklep Weingut Gross "Zur alten Kellertür". ![]() Pěkné zákoutí, kde si také chvíli posedíme se sklenkou vína. Jdeme kolem strážní věže z roku 1669 postavené za tureckých válek. Zde se od pana Ing. Machaly dovídáme, že je na ní maďarský nápis ve smyslu mrtvým klid. Při poválečném řešení rozdělení Rakouska-Uherska právě zde probíhalo referendum, bude-li obec v Rakousku a nebo Maďarsku, proto zde byli maďarsky mluvící obyvatelé. ![]() Další záběry ze "sklepů". V úvozovkách proto, že většinou jsou to místa v přízemí s dvory, kde se sedí. ![]() Weingut Berger Leginthov a opět pohled na řady skleniček. Nám ale bylo naléváno do té naší degustační. ![]() Jinak průměrná cena vína se pohybovalo kolem 6€ za láhev 0,75L. Samozřejmě, že byla cena i daleko vyšší a za menší láhev, ale to byly vína slámová a nebo ledová. Ve sklepích také bylo něco k zakousnutí a to chleba s různými pomazánkami a výborné koláčky ostré chuti. Kolik jsme prošli sklepů jsem nepočítal. Nakoupili jsme si víno, které nám chutnalo a pak jsme došli do autobusu, kde jsme čekali, až se všichni sejdeme. Odjezd domů byl o osmé večer, všichni došli k autobusu včas, takže něco po desáté jsme již byli v Brně i ze zastávkou v Břeclavi, kde čtyři účastníci vystoupili. Ač se popíjelo a někteří v tom pokračovali v autobuse s nakoupeným vínem, nikdo nebyl opilý. Na nádraží jsme chytili šalinu a dojeli domů. Tak jsme opět se známými prožili pěkný den. Jen jsem konstatoval, že už mne to čím dál více zmáhá. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |