|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 29. srpna 2024.
Franty Matulíka Další pokračování leteckého výcviku. Sice jsem již měl letos jeden let, ale to byl let seznamovací, ne výcvikový. K výcviku jsem se dostal až nyní, což je po roce a čtvrt. To je velmi dlouhá doba, ale bohužel situace mi neumožňuje chodit lítat častěji. Domluvil jsem si s instruktorem let na neděli odpoledne. V Herbst Aero, kde výcvik absolvuji, mají nově repasovanou Cessnu 152, na které se výcvik provádí. Zde je v hangáru a jak vypadá na ploše. ![]() Vždy před letem se připravuji, studuji hlavně počasí, dále tzv. NOTAMy, což jsou důležité informace o situaci v prostoru a také nejsou-li omezené letecké prostory v místě plánovaného letu. Tak hlavně počasí se mi moc nelíbilo, protože na odpoledne měla dorazit studená fronta se silným větrem. To se nakonec potvrdilo. Měl foukat severní vítr, což znamenalo, že bude foukat z boku na dráhu. Cessna má povolený maximální boční vítr 6,2m/s a bohužel foukalo trošku více. Nicméně instruktor řekl, že to zvládneme a také jsme to nakonec zvládli. Dobré bylo, že alespoň déšť nepřišel, protože lítat v dešti není ten správný požitek. Jinak bylo slunečno a dost teplo, 30°C. Viditelnost také výborná. Samozřejmě jsem komunikoval s věží. Sice občas trošku se zakoktám, neb letecká komunikace má svá pravidla a pokud člověk nekomunikuji často, tak prý je to celkem normální. Dráha v provozu byla 27, tedy směrem západním. Vzhledem k vysoké teplotě, kdy výkon motoru není maximální, si žádám o povolení k rolování po dráze 27 zpět až k bodu C (CHARLIE), což je pojezdová dráha z přistávací dráhy východním směrem od pojezdové dráhy W (WHISKY), po které pojíždíme od Herbst Aero. Dostáváme povolení na vyčkávací místo dráhy 26, což je travnatá dráha paralelní s dráhou 27 betonovou. Zde provedu otestování je-li vše v pořádku a vyčkám povolení ke startu. Věž mne informuje, že přistává kolega a bude rolovat kolem nás, tak ať mu uděláme místo. ![]() Dostáváme povolení ke vstupu na dráhu 27. Pojíždím zpět až k pojezdové dráze C, kde se otáčím a sděluji věži, že jsem připraven ke startu. ![]() Dostávám povolení ke startu, dávám plný plyn a rozjíždím se po dráze. Hned po odlepení od dráhy mne severní vítr snáší mimo dráhu a tak mne instruktor upozorňuje, abych se vrátil do osy dráhy, jak to správně má být. Stoupám do letové hladiny 2000ft AMSL, v letectví se výška uvádí ve stopách nad mořskou hladinou, neboli jsem cca 300 nad zemí. Vidím obchodní centrum Olympia a zatáčím na jih podél dálnice. ![]() Na Pálavu se letí dobře, neb nás navádí pálavský kopec Děvín. Tak vlevo míjíme Chrlice a pokračujeme podél dálnice. Blížíme se k výstupnímu bodu ZULU, čili takové pomyslné bráně řízeného okrsku brněnského letiště CTR LKTB a tak se ohlašujeme řidící věži, která nás tím pádem již nemusí řídit a také měníme kód odpovídače, tzv. SQUAWK z 2000 na 7000. Tím kódem řízení letového provozu má informaci, že již nejsme řízeni řidící věží, ale je to jen v našich rukách, čili si musíme bezpečnost zajišťovat sami. ![]() A jsme u Mušovských jezer, správně u vodní nádrže Nové mlýny. Zde chci proletět nad chatou, kde tráví volno švagrovi. Chatu mají kousek za kempem a Yacht klubem Pavlov. ![]() Švagrovi jsem nahlásil imatrikulaci letadla, takže mne sledují na aplikaci Flightradar24. Dělám kolečko a nálétám přímo nad chatu. Švagorvi mne samozřejmě sledují ze břehu a mávají. Jejich vnuk Felix mne natáčí na mobil. ![]() ![]() ![]() Před vstupem do CTR, tedy před vstupním bodem SIERA posloucháme ATIS, kde si zjišťujeme jestli se nezměnil tlak vzduchu nad letištěm, abychom si případně upravili nastavení výškoměru. Tlak se za tu chvíli, co letíme, nezměnil, tak můžeme zavolat na řidící věž o povolení ke vstupu do CTR LKTB. Dostáváme povolení k letu přímo do třetí zatáčky levého okruhu dráhy 27. Zde opět trochu zmatkuji, protože věži potvrzuji let přímo na dráhu na místo do třetí zatáčky. To je samozřejmě špatně a tak to instruktor hned opravuje. Tím pádem již na bod SIERA nad Klobouky u Brna nedoletíme, ale otáčíme nad Boleradicemi přímo na sever. Těšany a pod námi silnice 380 Brno Hodonín. ![]() Újezd u Brna, Hostěrádky-Rešov a již vidím kouli radiolokátoru, což je také takový pomocný navigační bod. Z věže dostáváme upozornění, že jsme v pořadí druzí, čili před námi bude přistávat jiné letadlo. Proto máme snížit rychlost a vyčkávat. Jsme nad obcí Prace a vidím již letiště. Instruktor mi sděluje, že letadlo před námi již dosedlo, takže můžeme jít na přistání. Můj problém je, že nějak ty kolem letící letadla moc nevidím. Asi to bude chtít více praxe, nicméně aplikace, kterou mám na mobilu, mne včas varuje a ukazuje mi, kde letadlo je. ![]() Srovnávám letadlo do osy dráhy, což mi severní vítr kazí. Instruktor mi přikazuje držet výšku, abychom přistáli doprostřed dráhy a zbytečně dlouho po ni nerolovali k pojezdové dráze WHISKY. No já bych raději přistál hned na kraji, abych měl případně dost času na korekce. Vítr nás nutí letět tak trošku bokem a až těsně nad dráhou se stočit do osy. Povedlo se, no instruktor mi asi trošku pomohl směrovkou. ![]() Odbočuji na pojezdovou WHISKY a mířím k Herbst Aero. Křižuji travnatou dráhu 26, což jsem měl také oznámit na věž, ale nějak mi chybějící hlášení tolerovali. Dojíždím k bráně. ![]() Na věž oznamuji, že jsme mimo provozní plochy, děkuji a loučím se. Instruktor požádá o otevření brány a my letadlo zaparkujeme do hangáru. Ptám se instruktora na můj let a říká, že na více jak roční přestávku jsem si vedl dobře. Ještě mi zapíše do leteckého deníku další lekci, poděkuji mu za trpělivost se mnou a těším se na další lekci. Pokud máte zájem vidět celý můj let, tak v odkazu "Letadla" v liště nahoře jsou i videa z letu. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |