|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 29. ledna 2021.
Franty Matulíka První letošní let s Cessnou 152 - OK-BKN. Vzhledem k pandemii COVID 19 a také kvůli nepříznivému počasí se moc nelétá. Ale výcvikové lety jsou povoleny a tak jsem si v neděli 10.ledna, kdy se udělalo trochu lepší počasí, šel opět zalétat. Měl jsem v plánu trénovat výpadky motoru, kteroužto úlohu jsem ještě netrénoval, ale je potřeba vědět jak se zachovat. Instruktor mi ale řekl, že je zima a tak bychom zbytečně namáhali motor, když bychom stáhli plyn na nulu a potom opět dávali plný výkon. Takže byla zvolena náhradní úloha a to traťový let navigační. Připravil jsem si azimuty a trať byla zvolena na letiště Náměšť nad Oslavou, potom přelet na letiště Křižanov a zpět do Brna. Byla určena vzletová dráha 09, což je směrem na východ. Počasí skoro jasno až polojasno, vítr SZ o rychlosti 2 m/s, poryvy 3,5m/s, teplota 1°C, dohlednost dobrá, ale ve vyšší letové hladině opar. Proto jsou snímky takové nijaké. ![]() Na startu, na vyčkávacím místě W, dělám poslední úkony před letem a při testu motoru zjišťujeme, že nám nějak zlobí jedno magneto. Ale instruktor to vidí jako nepodstatné a tak jak dostaneme povolení věže vjedu na dráhu. ![]() Po startu stoupám na povolenou hladinu 2300 stop a zatáčím doprava nad jižní část Brna. Pod námi kanalizační čistička v Modřicích. ![]() Mířím na výstupní bod z CTR LKTB WHISKY, který leží nad Ořechovem. Ořechov pod námi, tak bod WHISKY jsem trefil. ![]() Nad obcí Hlína a na obzoru, jak stoupá pára z chadících věží, která vytváří "atomový hřib", je jaderná elektrárna Dukovany. ![]() Vojenské letiště Náměšť nad Oslavou, před námi obec Popůvky a napravo Sedlec, mezi nimi přistávací dráha. Samozřejmě, než jsme doletěli nad letiště, tak jsme si vyžádali povolení k přeletu. Protože vojáci měli volno a nelétali, dostali jsem povolení k přeletu. ![]() Detail dráhy letiště LKNA. ![]() Nad letištěm točím vpravo na sever. Po chvíli letu přelétáme dálnici D1 Praha-Brno. ![]() Letiště Křižanov LKKA. Dráha je zasněžená a kdyby mi o ni neřekl instruktor, tak bych ji ani nenašel. ![]() Obletěli jsme letiště a otáčím na jihovýchod na Brno. Železniční trať Křižanov-Tišnov. ![]() Velká Bíteš a středisko odborného učiliště První brněnské strojírny. ![]() Přelétáme Deblín a letíme směrem na Tišnov. ![]() Moravské Knínice a vlevo Kuřim. ![]() Golfové hřiště Kaskáda v Jinačovicích. ![]() Letíme nad Medlánky, vlevo Řečkovice, napravo zasněžené medlánecké letiště LKCM. Na letišti nebyl provoz, tak jsme mohli v klidu přeletět. ![]() Sportovní areál Pod Palackého vrchem a areál VUT Brno. Mírně vpravo Wilsonův les na kopci Stránice a přímo před námi Špilberk. Bohužel opar nedovolil lepší snímek. Budu si to muset zopakovat při lepším počasí. ![]() Vlevém dolním rohu náš ústav UIACH a gymnázium Matyáše Lercha. Před námi Kraví hora s hvězdárnou a planetáriem. ![]() Mírně stáčím vlevo a míjím Špilberk, před námi Medlovo náměstí a ve stínu se ztrácí Petrov. ![]() V levém dolním rohu katedrála Petrov, nádraží a před námi volný prostor pro výstavbu Jižního centra. ![]() Snižuji výšku a nad dálniční křižovatkou již točím k letišti. Je vidět prázdný Avion Shoping Park, prostě je covidová karanténa. ![]() Nad průmyslovým areálem Brněnských Ivanovic 250m nad zemí a klesám dál na letištní dráhu. ![]() Těsně před dosednutím na dráhu stahuji plyn na volnoběh a doklouzávám na dráhu 09. ![]() Po přistání odbočím na pojížděcí dráhu Whisky a doroluji k hangárům HerbstAero. Ještě jednou s instruktorem zkoušíme magneto motoru a on říká, že to není v pořádku a že letadlo musí na opravu. Naštěstí můj let vydrželo, jinak bych si musel odzkoušet nouzové přistání a to není o co stát. Později jsem se dozvěděl, že byla špatná svíčka. No nic nevydrží věčně. Děkuji instruktorovi za další úlohu. A další lety si asi nechám až na jaro. Jednak bude lepší počasí a snad bude i po omezeních kvůli coronaviru. Ještě mapa letu. ![]() Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |