|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 28. srpna 2019.
Franty Matulíka Dovolená s vnoučaty - pokračování. Další den jsme měli domluvenou návštěvu u švagrových v Pavlově u Novomlýnské nádrže, kteří tam taky na chatě trávili dovolenou s dětmi. Takže po snídani jsme tam odjeli. Asi za hodinku jsme byli na místě. ![]() Byl hezký a slunečný den, nefoukalo, takže hladina byla skoro jako zrcadlo. Samozřejmě, že i na Novomlýnské nádrži, která je největší se zdejších nádrží, plují výletní lodě. ![]() Přivítat nás připluly i labutě. Švagr je rybář a tak momentka s rybářským prutem. ![]() Na oběd jsme si zašli do Pavlova kolem Archoparku. Na kopci jsou ruiny hradu Děvičky. ![]() Žánrový obrázek typický pro Novomlýnskou nádrž. Bohužel Mušovský kostelík je na druhé nádrži a tam jsem nebyl. ![]() Byli jsme se podívat na chatku, kde jsme plánovali pobyt další týden ve všemi vnoučaty. Pohled na nádrž od chatky. ![]() Litoval jsem, že jsem si nevzal sebou dron, neb bylo hezké a klidné počasí. Nezapomenu tedy na něj příští týden. Švagrovi měli domluvený bowling v Strachotíně a tak jsme společně odjeli od chaty. Švagrovi se zastavili ve Strachotíně a my pokračovali do Brna. V pátek jsme si udělali vycházku na hrad Špilberk kde probíhal Den Brna, slavnosti k výročí konce obléhání Brna švédskou armádou v roce 1645. Brno si každoročně slavnostmi připomíná úspěšnou obranu při švédském obléhání v třicetileté válce. Zvonění katedrálních zvonů v 11:00 připomíná pověst, která odkazuje na rozhodnují generála Torstensona, že když Brno nedobude do pravého poledne, ukončí obléhání a odtáhne. Brňany, kterým docházely síly, zachránilo zvonění, které ohlásilo poledne o hodinu dříve. Před pomníkem italským karbonářům, kteří zemřeli ve špilberském žaláři v letech 1822–1846. Byli to revolucionáři, kteří tehdy volali po nezávislé Itálii. Dělo, připravené k rekonstrukci tradiční bitvy na svazích Špilberku – kde se před diváky utkají Švédové s hrdinnými Brňany v podání členů klubů vojenské historie a skupin historického šermu. ![]() Prošli jsme se kolem hradu a já nafotil pohledy na Brno. Bohužel počasí nebylo nejlepší, dokonce jsme měli obavy jestli nezmokneme, takže fotky jsou s pošmurnou oblohou. ![]() Výškové dominanty Brna, nejvyšší budova v Česku AZ Tower. V pozadí je vidět blížící se déšť, který nás naštěstí minul. Staré Brno a bazilika Nanebevzetí Panny Marie, což je gotický kostel a součást areálu starobrněnského kláštera. ![]() Před branou hradu Špilberk. Hrad byl založen v polovině 13. století na skalnatém vrchu nad historickým centrem města Brna. Jeho zřizovatel, moravský markrabě a český král Přemysl Otakar II., jej koncipoval jako oporu panovnické moci a důstojné sídlo vládců Moravy. Ačkoli byl Špilberk původně koncipován jako přední královský hrad na Moravě a pevná opora panovnické moci, čeští panovníci jej navštěvovali spíše jen příležitostně, což platilo i o Karlu IV.; v roce 1337 na hradě pobývala Karlova první manželka, moravská markraběnka (později královna), Blanka z Valois. Trvalým sídlem moravských markrabat se Špilberk stal v polovině 14. století za vlády markraběte Jana Jindřicha, který vládl v letech 1350-1375. Jan Jindřich byl mladším bratrem císaře Karla IV. Druhým a zároveň posledním vládcem, který na hradě sídlil, byl Jošt Moravský. Jošt byl synem Jana Jindřicha a na Moravě vládl jako moravský markrabě v letech 1375-1411. Roku 1410 byl zvolen římsko-německým králem a Špilberk se tak na krátkou dobu stal sídlem vládce celé Římsko-německé říše. Významný okamžik hradu nastal během třicetileté války spolu s částečnou vojenskou okupací Moravy švédským vojskem a s dvojím přímým ohrožením Brna v letech 1643-1645. Opevnění hradu i města se rychle opravovalo a zdokonalovalo. V roce 1645 pak Brno se Špilberkem pod velením plukovníka Raduita de Souches odolalo tříměsíčnímu dobývání mnohonásobnou švédskou přesilou. ![]() Pohled do hradního příkopu a pomník Christian d'Elverta, což byl historik, mecenáš, starosta Brna a zakladatel špilberského parku. ![]() Ještě pár pohledů z hradeb Špilberku na město Brno. ![]() Potom jsme sešli z hradu na Dominikánské náměstí, kde měli vystupovat šermíři, ale probíhala tam nějaká divadelní hra. Protože na nás byla moc dlouhá, tak jsme nepočkali na šermíře a odjeli domů. ![]() V podvečer si přijel zeť pro děti a odvezl je domů na víkend. Dokončení příště Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |