| M bank Raiffeisen bank FIO banka Postovni sporitelna Česka spořitelna Moneta bank |       
Mapa ČR Mapa Brna Mapy Google Seznam-vyhledávač Neviditelný pes Ondřeje Neffa České noviny Google-vyhledávač IDOS-jízdní řády Počasí Sbírka zákonů Antivir AVG Šaliny v Brně Testscreen Testmonitor
        Meteoskop Ventusky     Zlaté stránky 1188      

ZPRÁVY
Franty Matulíka
Upraveno: 27. června 2023.



Dovolená v Karlově Studánce 2023. Tak jak před dvěma roky, tak i letos byl náš pobyt jen týdenní a za vlastní, ne tedy na nemocenskou. No ono v nemocenském pojištění moc peněz není a navíc náš stát léčí půl východní Evropy a též chudáky z Afriky, takže naši se musí trochu uskrovnit. I tentokrát jsme měli domluvený pobyt společně s našimi známými, s kterými téměř pravidelně míváme pobyt v Karlově Studánce. Z Brna jsme vyjeli v sobotu ráno a starou známou cestou po dálnici do Olomouce, ale tentokrát paní doporučila využít navigace Waze a ta nás provedla okrajem Olomouce a přes okresky, které, musím uznat byly prázdné a celkem s dobrým povrchem, jen dost úzké, jsme dojeli do Dlouhé Loučky. Odtud po hlavní do Rýmařova. Bohužel hrad Sovinec, což je moje srdcovka, jsme minuli. Z Rýmařova jsme pokračovali přes Malou Morávku do Karlovy Studánky, jak jsme zvyklí bez navigace. Ubytování jsme měli i tentokrát v penzionu u Reichlů, letos naštěstí v přízemí, takže jsem se nemusel trmácet s berlemi do poschodí. Pohled na penzion a vnitřní vybavení. Všude pěkně uklizeno, čisto, vybavení první třídy. Byli jsme velmi spokojeni.
Po ubytování jsme se šli projít Karlovou Studánkou, neb naši známí byli někde na výletě. Lázeňský dům Libuše, kde jsme vždy pobývali při nemocničním lázeňském pobytu. Hezky kvetly rododendrony, tak jsem zvěčnil u nich paní.
Měli jsme přes internet objednané lázeňské procedury a tak jsme si je šli zaplatit do Letních lázní. Bohužel časování již není na svém místě, jak je vidět na obrázku je zde odpočinkové místo. Další změnou je, že místo původních klasických stolů s židlemi, jsou zde konferenční stolečky s křesílky. Na načasování a zaplacení se musí na bazén a ten se otevírá až po třinácté hodině, takže musíme dojít ještě jednou.
Počasí bylo nádherné, tak pár typických obrázků Karlovy Studánky, což je lázeňský dům Libuše od Letních lázní a z příjezdové cesty.
Místo, odkud je vidět Praděd, je u obchodu Hruška. (Šipka ukazuje, kde byste měli Praděd vidět). Po večeři jdeme k Občerstvení u vodopádu, jak se jinak říká k Šárce, neb paní Šárka je tam vedoucí. Vodopád je oproti minulým letům dost zarostlý a spadlý strom jej také zakrývá.
U Šárky se scházíme s našimi známými, popíjíme dvojku červeného a vyprávíme si, co je zde nového. Apartmánový dům Hubertus je téměř rozprodaný, tak pokud máte zájem si v Karlově Studánce nějaký apartmán pořídit, je nejvyšší čas.

V pondělí po snídani, jak jsme se domluvili večer u vína, se scházíme se Svatavou a Petrem a jdeme na naši první tůru po lázeňské červené na Hvězdu. Na Hvězdě je parkoviště odkud můžete využít kyvadlovou dopravu na Ovčárnu, výchozí místo k Pradědu, ale i jinam. Cena jedné cesty je osmdesát korun, což je neuvěřitelné, neb je to dvakrát více než loni a čtyřikrát více než předloni. Dotazem v pokladně u brány, kde platí automobilisté, kteří chtějí vyjet svým autem na Ovčárnu, což je letos za osmset korun, loni to bylo také polovic, se dovídám, že to kvůli drahým energiím. Jistě, pán si dělá legraci, neb co k tomu říci. Hory začínají být drahou zábavou.
Chvilku si odpočineme a scházíme dolů do Karlovy Studánky. Rozcestník ukazuje výšku 860 m nad mořem. Na oběd jedeme do Vrbna pod Pradědem do penzionu u Hradilů, který má vyhlašenou kvalitu jídla.
Po obědě nás odváží Petr k restauraci Andělka, u které je lyžařský areál s bobovou dráhou, bohužel prý již i loni zavřený. Od něj je hezký výhled na Vrbno.
Pár obrázků restaurace Andělka.
Na zpáteční cestě se zastavujeme v obchodním domě SUNRISE, který je v režii vietnamské komunity. Zde najdete skutečně vše od oblečení, přes drogerii, elektroniku, řemeslné potřeby, no prostě vše a co náhodou nemají, vám obratem dodají.
Nakoupíme ještě v Penny marketu něco k večeři a jedeme domů. Večer opět posedíme u vínka u Šárky.

Pokračování příště







Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší.
Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu.



GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.


Zprávy Franty Matulíka (registrační číslo ISSN není potřeba, neboť jsou světově známé) je internetový deník, týdeník, i občasník, který si klade za cíl informovat pravdivě i zajímavě, slovem i obrazem, o událostech, které se zejména týkají mých zájmů i mne samotného, ale též o událostech celosvětového významu i o věcech zcela obyčejných.
Zprávy vydává, šéfredaktoruje, graficky rediguje a kolportuje, též případné dotazy, připomínky nebo náměty zaslané e-mailem na adresu matulikf@seznam.cz přijímá autor.
Aktualizace téměř denně, obvykle nejpozději do 8.00 hod. Pokud zaspím, opiji se, budou později, pokud zešílím, přejede mne auto nebo se zastřelím, pak máte smůlu, Zprávy nebudou nikdy.
Zprávy nejsou určeny pouze pro osobní potřebu, ale pro jakoukoli potřebu, která vám vyhovuje. Bez předchozího písemného souhlasu autora je možná další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoliv materiálu zveřejněného ve Zprávách nebo jeho části, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty nebo SMS zpráv, a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích, protože kvůli tomu je přece píši a navíc i já po vás souhlas nežádám, když si něco zapamatuji a opublikuji z vašich materiálů.
Vzhled stránek byl optimalizován pro čtení v prohlížeči Internet Explorer při rozlišení monitoru 1280x1024, písmo střední, High-color(16bitů). Dnes již Internet Explorer není podporivaný, ale tyto stránky na něm stále fungují.

 


Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne.