|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 24. listopadu 2020.
Franty Matulíka Po delší době pokračování pilotního výcviku. Vzhledem k pandemii COVID 19 a také kvůli nepříznivému počasí se nelétalo. Nyní jsou výcvikové lety povoleny a tak jsem si v neděli šel opět vyzkoušet své znalosti. Také je náhrada za havarovanou Cessnu 152 OK-GED. Nemusíme se tedy trápit na zapůjčené Cessně 150 OK-MAP, která je slabší a vybavená horší avionikou. Mně to ale až tak nevadilo, létalo se mi s ní celkem dobře. Nové letadlo je také Cessna 152 OK-BKN. Ale v neděli jsem neměnil jen letadlo, ale i instruktora, protože ten můj stálý měl volno. Nový instruktor je mladý pilot Boeingu, takže je zkušený. Domluvili jsme se, že pro seznámení se s novým letadlem si udělám takový vyhlídkový let nad Brnem a hradem Veveří. Škoda, že jsem měl odlet až ve tři odpoledne, což je v dnešní době již dost šero a navíc vznikal mlžný opar, takže obrázky nejsou moc vydařené. Klasicky po provedení potřebných úkonů, jsme dostali povolení popojet na vyčkávací místo Whisky. Zde jsem provedl motorovou zkoušku a počkal až odstartuje jiné letadlo. Start povolen, takže jsme najeli na startovací dráhu a zde zastavili, opět zkontrolovali zda-li je vše v pořádku a startujeme z dráhy 27. ![]() Po startu stoupám na povolenou hladinu 2300 stop a zatáčím doprava nad severní část Brna. ![]() Před námi sídliště Vinohrady, vlevo dole Juliánov s poliklinikou na Viniční a vpravo sídliště Líšeň. ![]() Bývalý lom Hády a nad ním vysílač. ![]() Prolétáme nad Soběšicemi a míříme na Řečkovice. ![]() Řečkovice a pod námi bývalý areál Lachemy. Škoda, že počasí je hodně podzimní a tudíž mi neumožňuje lepší snímky. ![]() Nad Řečkovicemi se otáčím vlevo ke středu města. Královo Pole a fotbalový stadion na Srbské. ![]() Pod námi Kounicovy koleje, v levém rohu lze vidět náš ústav a nové gymnázium Matyáše Lercha a výše svítí ve slunci budova AZ toweru. ![]() Pod námi Masarykova čtvrť. Vidíme brněnské výstaviště a vlevo dole budova Masarykova onkologického ústavu, kam nyní chodím na léčení. ![]() Opět se stáčím vlevo a vidíme Špilberk, Petrov a střed města. Instruktor se mne ptá, zda-li vidím přistávací dráhu a já musím po pravdě říci, že se mi ztrácí v mlze. ![]() Nad nádražím opět otáčím a letím přímo přes střed města. Vidíme pod námi obě velká brněnská divadla a pohled na Černá Pole, Lesnou, Husovice, Maloměřice a Obřany, prostě na severní část Brna. ![]() Opět mírně zatáčím a je vidět park Lužánky a vlevo dole je možné si všimnout postaveného vyhlídkového kola na Moravském náměstí. ![]() Míříme k brněnské přehradě. Pod námi Komín, vlevo Jundrov a napravo Bystrc. ![]() Pod námi sídliště Bystrc, nalevo Kamechy a před námi přehrada. ![]() Hrad Veveří a lávka pod hradem přes přehradu. Škoda, že bylo již dost pozdě, takže světelné podmínky nic moc. ![]() V další fázi letu nad Ostrovačicemi a Říčany trénuji ostré zatáčky. ![]() Jak vypadá pohled při ostré zatáčce. Kamera je stále vodorovně s křídlem letadla, tak si můžete odhadnout náklon. ![]() ![]() Po ostrých zatáčkách se mi skoro zatočila hlava. Končíme výcvik a vracíme se na letiště. Pod námi Ostrovačice a dálnice D1 na Brno. ![]() Nemohu si nechat ujít přelet nad areálem Velké ceny. ![]() Přelet nad Žebětínem, kde žije moje dcera s rodinou. ![]() Kohoutovice a v pozadí Nový Lískovec. ![]() Průlet nad výstavištěm. ![]() Nad Starým Brnem, Špilberk, Petrov, hlavní nádraží, prostě celé Brno jak na dlani. ![]() Máme povolení přistát na dráhu 27, která směřuje od východu k západu. Tudíž musíme přeletět na východní část města. Sídliště Juliánov, spalovna SAKO, Černovické terasy, Slatina a úplně vpravo kousek přistávací dráhy, kam míříme. ![]() Sklesal jsem na hladinu 1400 stop a nad Šlapanicemi již mířím na dráhu 27 brněnského letiště. ![]() Ještě pár metrů a jsme zpět na zemi. ![]() Srovnávám se do osy dráhy a dostávám příkaz ihned po přistání opustit dráhu, neb za mnou se ženou další, aby stihli přistát do západu slunce. Po přístání zajedu k hangáru, poklidíme letadlo a můžeme jít domů. Část videa z letu nad Brnem můžete najít zde. Ale je to velký soubor takže musíte mít trpělivost, pokud máte pomalé připojení k internetu. Ještě mapa letu. ![]() Jsem rád, že jsem si opět zalétal. Tentokrát jsem měl i pěkný výlet nad Brnem, jen škoda toho počasí. Potrénoval jsem si ostré zatáčky a snad se mi to povedlo. Samozřejmě, že děkuji instruktorovi, který na mne dohlížel. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |