|
|
|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 24. května 2016.
Franty Matulíka Putování po blatnických búdách 2016
![]() Putování po blatnických búdách. Letos jsme nestihli Den otevřených sklepů v Rakvicích, neb jsme byli v Luhačovicích. Tak naši známí, co s nimi na víno jezdíme, naplánovali "cestu do neznáma", neboli jsme vyjeli na akci, které jsme se ještě nikdy neúčastnili my, ani naši známí a to na "Putování po blatnických búdách". Sraz byl v sobotu brzy ráno na brněnském Hlavním nádraží. My jsme jeli šalinou z konečné a po cestě přistoupili naši známí. Na nádraží jsme si zakoupili jízdenky a využili možnosti slevy IDS jízdenky tím, že máme šalinkartu. Cena zpáteční jízdenky pro dva jen za 150,- Kč. Pár záběrů na nádraží, tentokrát mne žádná ochranka nenaháněla s tím, že se nesmí na nádraží fotit. ![]() Na nástupišti fotím mašinky, protože nejen letadélka, ale i vláčky se mi líbí. ![]() Náš vlak dojel a tak nastupujeme. Místa bylo dosti takže žádný lítý boj o místo se nekonal. Po nějaké době čekání vyjíždíme. ![]() Za hodinu a půl dojíždímě do Veselí nad Moravou, kde vystupujeme a před nádražím nastupujeme do připravených autobusů. Zde také využíváme IDS jízdenky a nic neplatíme. Autobusy byly tři a byly plné. Autobusem dojedeme až na místo akce, což je Blatnice pod Sv. Antonínkem. Na obecním úřadě si zakupujeme vstupenky po 800,-Kč. Ty ale obsahují i talony za 300,- na nákup vína. Vidíme, že zájemců je hodně, takže si vystojíme frontu. Akci pořádá Cech blatnických vinařů, což je spolek vinařů, který vznikl ve spolupráci s Obecním úřadem v Blatnici pod Svatým Antnonínkem. Při „Putování po blatnických búdách" na vás dýchne nejenom neopakovatelná atmosféra historie a současnosti blatnického vinařství, ale i um, píle a srdečnost jednotlivých vinařů, kteří navazují na dědictví svých vinařských rodů. Obec leží na hranici Jihomoravského a a Zlínského kraje v úrodném kraji vinné révy, jemuž od pradávna vévodí Svatý Antonínek, kam každoročně putují desetitisíce poutníků z celého světa. V obci se doposud zachovávají lidové zvyky a obyčeje. Obec se nachází v nadmořské výšce 214 metrů. První zmínka o Blatnici pochází z roku 1046. Jedná se o zakládací listinu staroboleslavské kapituly, kde je Blatnice darována knížetem Břetislavem I. právě této nové kapitule. Blatnice ale byla založena pravděpodobně již dříve, a to už v 9. století. Ve 13. století se v Blatnici začala pěstovat vinná réva a v 14. století byla díky příznivým klimatickým a půdním podmínkám vyhlášena vinařskou vesnicí, jejíž víno se vyváželo až do Prahy. Farní kostel sv. Ondřeje v Blatnici pod Svatým Antonínkem je původní stavba nejasného stáří. Mezi léty 1714-1717 byla stavba kromě věže zbořena a nahrazena novou. Na interiéru vás zaujme novodobý retabulový hlavní oltář s obrazem sv. Ondřeje od známého slováckého malíře Joži Uprky z roku 1888. ![]() Eva domluvila koňský povoz, který vozil návštěvníky po obci. Nasedáme a jedeme. ![]() Na začátku uličky se sklepy sesedáme, děkujeme za svezení a vyrážíme na ochutnávku do jednotlivých sklepů - "búd". ![]() Ke vstupence jsme dostali pytlíček se skleničkou na ochutnávání, to je základní nutná věc, dále plánek sklepů, propisku na poznámky a mohli si vzít další propagační materiály. Pro obec jsou typická vína z odrůd Ryzlik rýnský, Rulándské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay a jejich cuvée. Tedy většinou bílá vína. Sice jsme narazili i na vína červená, ale bylo jich málo. Blatnici proslavilo známkové víno Blatnický Roháč, vyráběné podle původní receptury z odrůd Ryzlik rýnský, Rulándské bílé a Sylvánské zelené. Nese název viniční hory Roháče. ![]() Začínáme sklepem č.27 vinařství Hruška Josef. Je to malé rodinné vinařství, kde se réva vinná pěstuje již po 4 generace. Sklep je v zahradě. Mladé sklepnice nám nalily na ochutnání. ![]() Se vzorky si sedáme před sklepem na lavičku v zahradě a vychutnáváme si víno i příjemnou pohodu. ![]() Dalším sklepem je č. 26 vinařství Milan Bogar. Opět malé rodinné vinařství, kterému se majitel věnuje již 50 let a je jeho koníčkem. Zde nám zachutnalo červené víno a tak jsem si koupili hned dvě láhve.. ![]() Pokračujeme do dalších sklepů, tentokrát je to č. 25 Víno Bílek a sklep č. 24 vinařství rodiny Cíchovy. ![]() Sklepy jsou jeden vedle druhého, tak se moc nenachodíme. Jak to vypadá ve sklepě, samozřejmě jsou zde sudy s vínem. ![]() Sklepy mají často vstupy s malovanými žudry. ![]() Mladí vinaři nalévající víno k okoštování a také mladé děvčice nám nalévaly. ![]() Součástí byla i prodejní výstava krojů a tradičních výšivek. Paní si zakoupila vyšívanou halenku. ![]() Zde je naše skupina ochutnávající víno. Zajímá nás, jaké víno nabízí vinařství Broněk Ratajský. ![]() Z vína také vyhládne a proto organizátoři neponechali nic náhodě a rožní selátka. ![]() Vinice, kde vinná réva zraje a sklepy, kde víno dozrává do lahodné chuti. ![]() Koukám, že nějaký kolega natáčí akci dronem. Takže pohled na lidské hemžení shora ![]() a zdola. ![]() Mladé vinařství, vinařství založené v roce 2010. Zpracovává hrozny pouze z vlastní produkce z viniční trati Kamenice. ![]() Součástí akce jsou i různá vystoupení. Zde, ve vinařství Jan Polehňa, nám zahráli chlapci slovácké lidové písničky. ![]() Unaveni jsme počkali na autobus, který nás dovezl na vlakové nádraží, kde mne zaujala jeho netradiční výzdoba na lidové motivy. ![]() Za chvíli přijíždí vlak, my nasedáme a vracíme se do Brna. Počasí nám přálo, svítilo sluníčko, bylo teplo tak akorát. Na zastávce tramvaje se loučíme se známými a odjíždíme domů. Opět plni příjemných zážitků a novým poznatků. Jen jsme trochu více unaveni než loni, což značí, že věk opět pokročil. Vezeme si pár lahví vína a plno vzpomínek, které nám pěknou sobotu připomenou. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]()
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |