|
|
|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 23. července 2017.
Franty Matulíka Týden dovolené s vnučkou. Minulý týden jsem měl řádnou dovolenou, kterou jsme společně s paní trávili hlídáním vnučky. V pondělí nebylo zrovna nejlepší počasí, ale Mirinka si odzkoušela dopoledne hřiště Bzukot v Juliánově. ![]() Po obědě jsme šli do BRuNO family parku. Je to centrum zábavy a aktivního trávení volného času pro děti do 15 let. Děti si mohou hrát na 35 unikátních atrakcích. Chobotnice, prolézačka pro menší děti. Pohled shora na chobotnici, provazový tunel a trampolínu. ![]() Mirince se nejvíce líbila trampolína, na které vydržela skákat neuvěřitelně dlouho a několikrát se na ni vracela po návštěvě jiných atrakcí. Dařilo se ji i salto. ![]() Obří tobogán zvaný "tenké střevo" dlouhý 18 metrů. ![]() V horní části je prosklený balkon se sleněnou podlahou nazývaný "čapí oko". Je z něho pěkný výhled, ale lidem trpící závratí nedoporučuji. ![]() Atrakcí je skutečně hodně. Mirinka svezla dědu na autíčku. S paní se pohoupala na "houpáku". ![]() V podzemí se nacházejí "červí díry" kterými jsme také prolezli. ![]() Bylo toho hodně a tak jsme s nadšenou Mirinkou šli domů skoro až večer. V úterý bylo od rána pěkně slunečno a teplo, takže jsme vyrazili na dětské koupaliště v Juliánově, kde jsme byli až do pozdního odpoledne. ![]() Ve středu jsme poznali, že jsme to trochu přehnali se sluněním a tak na koupaliště jsme raději nešli, abychom nebyli spáleni ještě více. Jako náhradní program jsem byl ukázat vnučce laboratoře našeho ústavu, kde ji nejvíce zaujalo terárium s chameleony u kolegů z ÚŽFG. Na večer jsem ji odvezl domů. Ve čtvrtek ráno jsem ji opět vyzvedl u její maminky v práci a tentokrát jsme si zašli do science centra VIDA. Je to zábavní vědecký park pro popularizaci a podporu vědy v Brně se stálou interaktivní expozicí, která představuje desítky vědeckých fenoménů ve čtyřech základních oblastech – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Vstup do budovy, dříve to byl pavilon D, kde bývaly při Mezinárodním strojírenském veletrhu vystavovány počítače. Mirinka čerpá pomocí archimedova šroubu vodu. ![]() V divadle vědy jsme se zúčastnili přednášky o zvuku "Mr. Ucho", což bylo jistě pro Mirinku zajímavé. Já jsem si vyzkoušel 3G trenažér s přetížením dosahujícím 3G, který se používá pro výcvik pilotů a astronautů. Musel jsem si přece ověřit, jak se cítí piloti ve stíhačce. ![]() Během naší návštěvy bylo k dispozici největší letní kluziště z umělého ledu v ČR. Je to kluziště ze speciálního umělého materiálu, na kterém můžete bruslit nebo si s hokejkou zastřílet na branku. Samozřejmě že si vnučka moc ráda zabruslila. ![]() Vyzkoušeli jsem si naši dovednost i hlavolamy. ![]() Mirinka zvládla Foglarem zpopularizovaný hlavolam ježka v kleci. ![]() Legrace jsme si užili v otáčejícím se válci, kde jsme se pokoušeli hodit míč do koše uprostřed, což díky odstředivé síle nebylo jen tak jednoduché. Model vřídla, kde jsme si počkali až teplota i tlak vytlačil výstřik vody. ![]() Tak nám v zábavě i poučení uběhl další den. V pátek po snídani jsme si zajeli do Mariánského údolí v Líšni. Zde jsme si zajezdili na bobové dráze u Kadlcova mlýna. Bobová dráha má největší převýšení v České republice a celková délka tratě je 1.021m. ![]() ![]() ![]() Po adrenalinovém zážitku z jízdy jsme obešli rybníky na potoku Říčka, které jsou celoročně využívány. Na své si zde přijdou v letních měsících rybáři i plavci a v zimě, kdy jsou nádrže zamrzlé, zejména bruslaři. ![]() Na konečné autobusu č.55 jsme si chvíli počkali na odjezd a dojeli domů. Po pozdním obědě jsem opět vnučku odvezl k dceři. Tak jsme prožili týden dovolené s hlídáním vnučky Mirnky. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]()
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |