|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 23. dubna 2019.
Franty Matulíka ![]() Tradiční velikonoční výstava vín v Rakvicích. Tak letos jsme udělali malou změnu v jarním putování za vínem a to, že jsme na místo Dne otevřených sklepů navštívili Tradiční velikonoční výstavu vín. Ta probíhala v Sokolovně v Rakvicích. Rakvice jsou vyhlášená vinařská obec v jižním cípu Moravy. Právě tady, v nejteplejší části republiky zrají vína, která získávají uznání a respekt nejen u nás, ale i daleko za hranicemi. Údajně byla rakvická vína podávána i při korunovaci českých králů. Vzhledem k tomu, že se brněnské Hlavní nádraží opravuje, měli jsme s našimi známými sraz na nádraží v Židenicích. Známí nám již zakoupili jízdenky a díky využití slevy IDS jízdenky tím, že máme šalinkartu, byla cena zpáteční jízdenky pro dva jen za 40,- Kč. Skoro jako za doby prezidenta Antonína Novotného, když jsem byl hodně mladý. Zde je naše celá skupina. ![]() Procházíme podchodem k nástupišti. A jsme na nástupišti a čekáme na náš vlak, který nás odveze přímo do Rakvic. ![]() Tak vlak dojel téměř na čas, nastupujeme a jedeme. Seděli jsme v posledním vagonu a tak mne zaujal pohled na ubíhající koleje. ![]() Ve vlaku bylo dost lidí, co jelo také za vínem, ale naštěstí o dvě zastávky dříve jich hodně vystoupilo, protože v Šakvicích byl Velikoční košt vín. Vystupujeme na zastávce a jdeme do Sokolovny, kde se akce koná. ![]() Uvnitř si kupujeme vstupenku, cena na dnešní dobu lidová. Ke vstupence dostaneme koštovací skleničku, katalog a propisku na poznámky. ![]() Pohled do sálu, kde probíhalo ochutnávání vín. ![]() Obsluha, která nalévala vzorky, byla pěkná děvčata a švarní hoši, oblečení v nádherných krojích. ![]() K ochutnání bylo 375 vzorků. Je to hodně, a tak vše se ochutnat nedalo, i když se nalévalo tak cca 2-3 cl. Navíc některé zajímavé vzorky byly hned vypité. Šampionem výstavy bylo Rulandské šedé, výběr z hroznů z vinařství Šabata, to jsem ochutnal a bylo dobré. Koštování jsme začali bílými víny. Müller-Thurgau, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sauvignon, Tramín červený a v neposlední řadě Pálava to byly vína bílá, vesměs docela dobrá. Bílým vínům dávají přednost naši známí. My jsme zase spíše příznivci červených vín. Samozřejmě Frankovka, Cabernet Moravia, Rulandské modré, Dornfelder také výborná vína. Ochutnal jsem i Frizzante, což bylo takové trochu šumivé víno, ale to mi moc nešlo. Celkem jsem ochutnal třicet jedna vzorků. Naštěstí se dalo sednout ke stolům a v klidu si vždy v katalogu najít víno. Zde si naše skupina studuje nabídku. A pohled na přisálí se stoly. ![]() Proběhla soutěž v natažení vody do koštýře, kde se hodnotilo jak množství, pro výběr postupujících a ze tří, co natáhli plný koštýř, se potom vybral vítěz, který koštýř natáhl co nejrychleji. Já jsem sice měl cukání si to zkusit, ale potom jsem si raději odpustil ostudu, že bych to nezvládl. ![]() Po obědě, ke kterému my jsme si dali klobásku, ale byl na výběr i gulášek a další teplá i studená jídla, zahrála cimbálka sourozenců Osičkových k poslechu i ke společnému zazpívání moravských lidových písní. ![]() Po třetí hodině odpolední proběhlo vyhlášení vítězných vín a my se odebrali na nádraží, kde jsme počkali na vlak, který nás odvezl domů. ![]() Bohužel víno jsme si nekoupili, neb se neprodávalo a byly tam zajímavé vzorky. To by chtělo příští víkend si zajet na Den otevřených sklepů, kde se již víno prodává. No koho by má reportáž zaujala, může si do Rakvic zajet, víno ochutnat a případně nakoupit. Pozvánka je zde. ![]() Velikonoční neděle se nám líbila a těšíme se na další výlet s našimi známými, jak jinak, než opět za vínem. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |