| M bank Raiffeisen bank FIO banka Postovni sporitelna Česka spořitelna Moneta bank |         
Mapa ČR Mapa Brna Mapy Google Seznam-vyhledávač Neviditelný pes Ondřeje Neffa České noviny Google-vyhledávač IDOS-jízdní řády Počasí Sbírka zákonů Antivir AVG Šaliny v Brně Šaliny v Brně - IDOS Testscreen Testmonitor
Meteoskop Ventusky Zlaté stránky 1188

ZPRÁVY
Franty Matulíka
Upraveno: 22. srpna 2024.



Otevření estakády brněnského velkého městského okruhu (VMO) části Tomkovo náměstí a Rokytova.
Minulý týden se otevřela další část VMO, ale před tím bylo možné si ji projít pěšky, čehož jsme využili. Otevřeno mělo být od deseti hodin dopoledne do šesti večer, ale protože předpověď slibovala horký den, vyrazili jsme hned na tu desátou. Pořadatelé ale otevřeli, jak jsme se dozvěděli, již o půl hodiny dříve, což byl dobrý nápad, neb jednak návštěvníci nevytvořili velký chumel a druhak my starší jsme to stihli ještě za chladnějšího vzduchu, byť horko bylo už teď. Definitivně hotová je pouze část estakády, přilehlé úseky velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova budou dělníci dodělávat ještě do konce roku. Až do 31. října bude uzavřená ulice Provazníkova v úseku od křižovatky s Dukelskou třídou po prostor nad Husovickým tunelem. Nebude možné ani sjet z estakády na Karlovu a dále na Svatoplukovu ulici. To je pro mne nepříjemné, neb tyto úseky často využívám k jízdě autem. No ale koncem roku by mělo být vše hotové a tak se snad i zlepší průjezdnost, neb dosud to bylo hrozné.
I přes vysoké letní teploty přišly se v pátek na novou estakádu na Tomkově náměstí podívat tisíce lidí. Páteční celodenní program nabídl návštěvníkům kromě výhledů na Brno a procházky po nové 1 249 metrů dlouhé silnici také doprovodný program. Na své si přišli nadšenci do dopravy či starých aut i děti. Loni na prohlídku, tehdy ještě nedokončené stavby estakády na Tomkově náměstí, přišlo asi patnáct tisíc lidí, letos tato návštěvnost Brňany, podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic, byla ještě překonaná. Celková cena za výstavbu činila téměř dvě a půl miliardy korun, město Brno přispělo půl miliardy.
Z domu jsme vyšli na zastávku Čejkovická a trolejebusem dojeli na zastávku Akátky, kde byl jeden ze tří vstupů na prohlídku estakády. Další vstup byl na Tomkově náměstí a třetí vstup z Lesné přímo od vjezdu do Husovického tunelu. Trolejbusem přijelo hodně lidí, takže při vstupu je trošku těsno. Ale kousek dál je volněji.

Fotím panely, kde je celá estakáda zobrazená shora jak bude vypadat po dokončení a jsou popsány jednotlivé ulice.
Přípravená část estakády k pokračování silnice do tunelu pod Vinohrady. Letos se má začít kutat průzkumná štola, která ukáže, budou-li vhodné geologické podmínky na její vybudování. Předpokládaný začátek stavby je rok 2028 a předpokládané uvedení do provozu rok 2033. Toho se asi již nedožiji. A jdeme dál.

Odbočovací pruh na Rokytovu směr Vinohrady a nebo dolů na Svatoplukovu. Zůžení pruhů do jednoho při sjezdu od Vinohrad. To dnes činí motoristům trochu potíže, protože se tam tvoří fronty.

A jedním pruhem se pokračuje dál k Husovickému tunelu.

Do jednohu pruhu je silnice svedena, protože zprava najíždí auta z Karlovy ulice. Docházíme k druhému vstupu a to k Tomkovu náměstí. Do tunelu se nám již nechce jít, tedy přesněji mám v nohách toho dost, neb v poslední době se mi těžko chodí i s berlemi. Navíc začíná být pěkné horko. Tak scházíme pod estakádu, kde je zastávka tramvaje, počkáme na ni a jedeme domů.

Akce se nám líbila, prošli jsme se po silnici, kudy budeme již jen jezdit autem, neb pěšky to nepůjde. Pan Marek z Brna natočil z akce pěkné video, zde se na něj můžete podívat.





Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší.
Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu.



GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.


Zprávy Franty Matulíka (registrační číslo ISSN není potřeba, neboť jsou světově známé) je internetový deník, týdeník, i občasník, který si klade za cíl informovat pravdivě i zajímavě, slovem i obrazem, o událostech, které se zejména týkají mých zájmů i mne samotného, ale též o událostech celosvětového významu i o věcech zcela obyčejných.
Zprávy vydává, šéfredaktoruje, graficky rediguje a kolportuje, též případné dotazy, připomínky nebo náměty zaslané e-mailem na adresu matulikf@seznam.cz přijímá autor.
Aktualizace bývala téměř denně, obvykle nejpozději do 8.00 hod. Pokud zaspím, opiji se, budou později, pokud zešílím, přejede mne auto nebo se zastřelím, pak máte smůlu, Zprávy nebudou nikdy.
Zprávy nejsou určeny pouze pro osobní potřebu, ale pro jakoukoli potřebu, která vám vyhovuje. Bez předchozího písemného souhlasu autora je možná další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoliv materiálu zveřejněného ve Zprávách nebo jeho části, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty nebo SMS zpráv, a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích, protože kvůli tomu je přece píši a navíc i já po vás souhlas nežádám, když si něco zapamatuji a opublikuji z vašich materiálů.
Vzhled stránek byl optimalizován pro čtení v prohlížeči Internet Explorer při rozlišení monitoru 1920x1080, písmo střední, High-color(16bitů). Dnes již Internet Explorer není podporivaný, ale tyto stránky na něm stále fungují. Taktéž fungují i dalších modernějších prohlížečích.

 


Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne.