|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 22. května 2020.
Franty Matulíka Tak opět let s Cessnou 152. Konečně mi doktor povolil lítání, takže jsem si hned domluvil další výcvikovou hodinu. Sice čtvrteční počasí kvůli velkým nárazům větru nebylo to nejlepší, ale zvládli jsme to. Píši zvládli proto, že samozřejmě mi instruktor trošku občas do řízení zasáhl. Po delší přestávce jsem si opět zopakoval nějaký ty zatáčky a vůbec další věci. Ono je doporučeno při výcviku lítat každý týden, aby se návyky upevňovaly, při delší přestávce se to pozapomíná. Nakonec je to stejné, jako s řízením auta, také hodně lidí po delší přestávce si dělá kondiční jízdy. No a já měl poslední let na začátku roku, takže už byl nejvyšší čas. Start byl opět z Tuřanského letiště, kde se letecká škola nachází, tentokrát na dráhu 09, což je delší dráha od vstupního bodu W, odkud na ni najíždíme. Tato dráha je delší a tak ji mám raději, neb je dost času se pořádně rozjet. Horší je to při přistání, kdy je opět kratší kvůli vstupnímu bodu W, kde s ní musíme sjet, ale v nejhorším případě se dá jet i dál a potom se vrátit. Ale vzhledem k dost velkému provozu na letišti, nás vždy věž nabádá k rychlému opuštění dráhy, aby další mohli startovat nebo přistát. Dráha 09 se používá, když je směr větru z východu, což až tak často nebývá. De facto já na ní startoval pouze dvakrát. Většinou se používá dráha 27, neb větry vanou převážně ze západního směru. Zde je to vše obráceně, poměrně krátká na start, ale zase delší pro přistání. Konec dráhy 09, vlevo je pojížděcí dráha. Před námi jsou Sokolnice, na pravo vidíme rybník Balaton a na obzoru Pálava. ![]() Pod námi Císařská obora a dálnice D2 na Břeclav. Velké Němčice a výstupní bod Zulu z CTR, který mám trošku vlevo. Je to křížení silnice z Velkých Němčic s dálnicí. Přes tento bod se opouští řídící okrsek (Control Zone, zkratka CTR) letiště Tuřany. ![]() Popice a vodní nádrže Nové Mlýny, na obzoru se zvedá Děvín. A jsme nad dolní nádrží kde budu cvičit zatáčky. ![]() První zatáčka nad Strachotínem. Po dvou zatáčkách míříme k Lednici. Pod námi Nové Mlýny. ![]() Lednice, zámek Lednice se zahradami. Dostávám úkol obkroužit lednický minaret. ![]() Vracíme se nad Nové Mlýny, kde pokračuji v cvičení. Pavlov kde jsem strávili část loňské dovolené. ![]() Pavlov a Děvín z výšky 3000 stop, jak mám poručeno. Pod námi jsou chaty, kde jsme byli na dovolené. ![]() Ze zatáček se mi již točí hlava, tak končíme a letíme na vstupní bod do CTR letiště Tuřany označený Sierra. Pro vysvětlení, kolem letiště je řízený okrsek, který má pod dohledem věž na letišti a do něj se vstupuje a vystupuje přes určité body. Bod Sierra jsem si zvolil proto, že je nad Kloboukami u Brna, kde žije část mé rodiny. Přelétáme dálnici a přes Boleradice pokračuji na Klobouky u Brna. ![]() Tak a jsme nad Klobouky u Brna. Ještě bližší pohled na autobazar zetě vlevém dolním rohu. ![]() Letíme podél silnice na Hodonín zpět do Brna. Zde musíme přes bod Alfa, který je nad železničním přejezdem v Sokolnicích. Sokolnice mají u sebe elektrickou rozvodnu, dobrý orientační bod. A jsme právě nad bodem Alfa. V dálce jsou vidět už i letištní dráhy. ![]() Protože musíme na dráhu 09, tedy ze západu, točím na další dobrý orientační bod a to obchodní centrum Olympia. U dálniční křižovatky D1 s D2 nad Holáskami prudce doprava přímo na tuřanské letiště. ![]() Letiště před námi, pod námi ulice Hanácká a dosedáme na přistávací dráhu. ![]() Na bodě W sjíždíme z přistávací dráhy a dojíždíme k bráně do areálu Herbst Aero. Zde povypínám všechny přístroje, nakonec i motor a let je u konce. Pan instruktor mi zapíše do pilotniho průkazu provedené úlohy a já jsem šťastný, že jsem si opět zalítal. Již se těším na další let. Ještě mapka letu. ![]() Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |