|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 21. července 2018.
Franty Matulíka
Lázeňský deník správce sítě X - 5. 21.července 2018.V pondělí 16.7. ráno modrá obloha bez mráčku. Na dnes je předpověď optimistická, mělo by být celý den hezky. Ještě před snídaní jdu k lékaři, protože mne celou noc trápil úporný kašel. Naštěstí to není angína, ale reakce na změnu prostředí, kdy se prý tělo takto čistí. Dostal jsem sirup proti kašli a tak uvidíme. Po snídani mám mít bazén, ale ten mi je zrušen, neb je tam chlorovaná voda, což by mohlo moje dýchací cesty dráždit. Takže mne dopoledne čeká jen kryoterapie a inhalace, což do oběda zvládnu. Po obědě jsme si vyrazili na plánovanou tůru po červené do Malé Morávky. Nahoru tentokrát jdeme po nové připravované lázeňské zelené, která vede po zasypaném plynovém potrubí. Jde se po ní celkem pěkně. Tak a máme za sebou prvních 110 m výšlapu, což je nejvyšší převýšení. Dalších dvacet metrů je rozloženo na delší trasu. Před námi 6 km cesty. ![]() Po cestě lesem docházíme k bodu Pod Železným vrchem. Tak máme větší polovinu cesty za sebou. Zde si uděláme malou přestávku a občerstvíme se. Po několika stech metrech docházíme na louky na Ranné, kde u remízku jsou lavičky a zde já startuji s kvadrokoptérou Spark. ![]() Dva záběry z kvadrokoptéry. První je pohled k Pradědu a druhý zabírá jasan na Ranné. ![]() Jasan ztepilý na Ranné je významný strom. Majestátný jasan roste na místě zaniklé osady Morgenland (Ranná), kde sloužil jako ukazatel směru i mezník, označující hranice pozemků. Silný strom přežil úder blesku, který ho připravil o několik větví, i napadení dřevokazným hmyzem. Dnes je jasan cílem procházek turistů, milovníků přírody a pacientů z nedalekých lázní. Jeho obdivovatelé mu přisoudili titul Vévoda s přídomkem z Morgenlandu. Obvod kmene: 305 cm a výška stromu: 18,5 m. Ještě ukazetel s informací o nadmořské výšce. ![]() Jméno Morgenland nesla dnes již zaniklá osada. První zmínka pochází z roku 1662 a byla to osada 12 domů. Dnes zde stojí jen jeden, udajně bývalý hostinec, který je v soukromém vlastnictví. Myslel jsem si, že je budova užívaná jako turistická základna, když jsem zde dříve vídával dost dětí, ale tentokrát zde bylo prázdno, přestože jsou prázdniny. Konečně před námi v údolí Malá Morávka. ![]() Procházíme kolem chaty Ladka, která je opravená a je v ní penzion. Při minulém pobytu nebyla v nejlepší formě. Nový je také chodník v Malé Morávce, takže již se nemusí chodit po okraji celkem frekventované silnice. Chodník byl pořízen za peníze EU. ![]() Penzion Na Rychtě s restaurací, která byla kdysi vyhlášená, ale nás před lety zklamala a tak od té doby jsme tam nebyli, tudíž nemohu objektivně informovat. Tak a jsme u cíle, jak hlásá rozcestník. ![]() Protože do odjezdu autobusu nám zbývá třičtvrtě hodiny času, tak si v restauraci U kovárny dáváme kávu a pivo. Potom nás autobus odveze do Karlovy Studánky na dolní parkoviště, z kterého to máme domů blíže. ![]() Po večeři se opět scházíme se známými, Petrem a Svatovou, u paní Šárky na pár deci vína. Mám sebou i kvadrokoptéru, kterou předvádím známým. Zde je pár záběrů z letu. Vodopád v Karlově Studánce a Občerstvením u vodopádu. Aparmánový dům Hubertus, který je již několik let prázdný. ![]() Pohled shora na Karlovu Studánku a na místní část Hubertov. ![]() Pohled shora na horní parkoviště v Karlově Studánce a přistávám za nadšeného vítání naší skupiny. ![]() Úterní ráno 17.7. nás vítá zataženou oblohou. Stále kašlu, nějak se mi to nachlazení nelepší. Po snídani mám hydrokombinační vanu a po ní zůstávám v Letních lázních ještě na klasickou masáž. Po návratu mám inhalace. Dopoledne již zůstáváme na pokoji, protože se venku rozpršelo. Dnes nebude asi žádná tůra. Po obědě se snažím na dálku opravit poštovní server, který má problémy s doručením pošty na některé adresy, což je způsobeno zneužitím našeho poštovního serveru k rozesílání spamu. Jinak stále prší. Kvůli dešti se nedalo jít ven a tak jsme na pokoji. Po večeři je situace stále stejná, takže dnes jsem měl skutečně klidový režim. Středa 18.7. ráno zataženo a mírně poprchá. Po snídani mám kryoterapii a to je pro dnešek vše. Co budu celý den dělat, když má pršet, nevím. V Karlové Studánce je dobře, když je hezky. Jeden den deště se dá vydržet jako odpočinkový den. Ale pokud je škaredě déle, tak to již není dobré. Sedět v hospodě celý den nejde a na pokoji také ne, to je potom nuda. No u mne je ještě možnost práce na síti, zejména když někteří kolegové zaspamují server. Nakonec se jdeme i v dešti projít po Karlově Studánce. U Občerstvení u vodopádu se potkáváme s našimi známými, kteří si zde dávají svoji ranní kávu. Domlouváme se co podnikneme odpoledne, ale protože má pršet celý den, tak je to těžké domlouvání. Oni mají také odpoledne nějaké procedury. Jdeme na oběd. Po obědě stále prší. Přesto se jdeme později projít po Studánce a zastavíme se na kávu a zákusek v Lázeňské cukrárně. Vnitřní vybavení cukrárny je jiné, než když zde byla cukrárna Dagmar. Je přidaná jedna místnost navíc, takže je zde víc míst k sezení. Zde ilustrativní obrázky části cukrárny, více jsem nemohl fotit kvůli lidem a platnému GDPR, protože písemné souhlasy bych těžko získal. ![]() U Letních lázní se opravuje chodník, což již bylo potřeba. Schody v hlavním vstupu byly nějak opravovány, ale první stupeň byl hodně vysoký s čímž měli zejména méně pohybliví pacienti problémy. Kvůli dešti se ale nepracovalo. ![]() Po večeři zůstáváme na pokoji, neboť prší a prší. Prostě počasí nic moc. Ve čtvrtek 19.7. ráno již nepršelo, ale bylo zataženo nízkou oblačností a v lesích se válely mlhy. Po snídani mám hydrokombinační vanu a inhalace. Dopoledne stále zataženo nízkou oblačností, Praděd stále zahalen v mracích, což není předzvěst lepšího počasí. Po obědě, naladěni tím, že nepršelo, jsme se vydali na tůrku. Jdeme kolem lázeňského domu Bezruč, kde dělníci zateplují podsklepení pod terasou. Také u Letních lázní se pracuje na opravě chodníku. ![]() Jen jsme vylezli nahoru na lázeňskou, tedy cestu po turistické modré do Ludvíkova, začalo krápat. Tak jsme se vydali směrem na Hvězdu, s tím, že budeme chodit lesem, kde bychom nemuseli být vystaveni dešti. Jsme na Hvězdě 860 m n.m. ![]() Je dokončena zastávka autobusů a parkoviště je téměř prázdné, což v tomto počasí není až tak překvapivé ![]() Z Hvězdy pokračujeme lesem po lázeňské červené až k rozcestí, kde začíná turistická trasa kolem Bílé Opavy směrem na Ovčárnu, Barborku, případně až na Praděd. Zde se rozhodujeme pokračovat po nové modré lázeňské. Původně byla vedena po silnici, což z hlediska bezpečnosti nebylo nejlepší a tak je nyní vedena lesem, což se nám líbí více. ![]() Silnici, vedoucí z Karlovy Studánky na Vidly a dále do Jeseníku, kterou překračujeme, opravují, dostává nový asfaltový povrch. ![]() U Rolandova kamene, neboli Křížku, fotím rozcestník, kde na spodní tabulce je informace o místě zvaném Ludvíkov - pod letištěm. Ptal jsem se místního pamětníka, bylo-li tam letiště, že se to takto nazývá. Prý žádné letiště široko daleko nebylo. Prý si to tak nazvali sami tvůrci popisných tabulek. Je ale fakt, že koncem druhé světové války zde nacistická Luftwaffe budovala polní letiště na Vysoké holi. Na Křížek dnes nelezeme, neb by to nebylo bezpečné, mokré kameny jsou dost kluzké. ![]() Zastavujeme se v cukrárně Dagmar na kávu a potom jdeme domů. V korytě Bílé Opavy teče hodně vody, ale na nějaký povodňový stupeň to není. ![]() Po večeři, vzhledem k tomu, že se opět rozpršelo drobným deštěm, nemůžeme si jít sednout k Šárce na dvě deci, takže jdeme do Letních lázní, kde je taneční večer. Zde si dáváme červené vínko a také si zatančíme pár kousků. Muziku zprostředkovává pán s elektronickými klávesami, ale hraje celkem pěkně. U stolečku, kde sedíme, se potkáváme s paní, která si nás pamatuje z Rakvic, kde jsme na jaře byli na Dni otevřených sklepů. Máme tak příjemný večer. Páteční ráno 20.7. zataženo s mírným deštěm a z rádia se ozývá předpověď pro tento den, slunečno s teplotami dvacetdevět stupňů na celém území Česka. To člověka nadzvedne hned z rána. Ale my víme, že pokud se zde zhorší počasí tak to chvíli trvá, než se opět vyčasí. Takový je dnes ráno pohled z okna pokoje. ![]() Po snídani mám bazén. Dnes chyběli pracovníci a tak nám paní lázeňská místo cvičení pustila k všeobecné radosti přítomných vodní atrakce a sama se dala do uklízení. Potom byly inhalace. Dopoledne se vyčasilo, vysvitlo sluníčko a tak jsme si udělali procházku po Studánce. Potkali jsme naše známé, kteří šli na kávu k Šárce a potom že si udělají nějakou tůrku. ![]() My jsem si koupili vody a vrátili se domů na oběd. Po obědě je celkem hezky, byť se po obloze honí mraky a tak vyrážíme do Ludvíkova po lázeňské. Cestou vidíme, že oprava chodníku u Letních lázní se dělá z gruntu, protože se odtěžila zemina a naváží se štěrkové lože. Asi již nebude stejná, jak dříve, kdy v travnaté cestě byly položeny velké ploché kameny. ![]() Cestou fotím různé druhy motýlů, ale tentokrát nebudu hledat na internetu, co je to za druh. ![]() ![]() Docházíme na vyhlídku nad Ludvíkovem. Samotný Ludvíkov z vyhlídky. ![]() Tak ještě jeden motýl, který mi usedl na ruku. Scházíme z vyhlídky dolů do Ludvíkova a procházíme kolem vysílače mobilního operátora. ![]() V Ludvíkově u restaurace Stonožka chvíli počkáme na autobus a vracíme se do Karlovy Studánky, kde si v cukrárně Dagmar dáme kávu a pivo a potom jdeme domů na večeři. Po večeři jsme si zašli opět posedět s našimi známými, Petrem a Svatavou, k Občerstvení u vodopádu při dvou deci červeného. Přijel i jejich syn, takže byla družná zábava. Pokračování příště. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |