|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 20. září 2022.
Franty Matulíka Opět cvičný let s Cessnou. Sice let jsem absolvoval na konce srpna, ale zatím jsem se nedostal k tomu, abych o něm něco napsal, což činím až dnes. Tak po dvou měsicích bylo další pokračování výcviku. Sice bych měl chodit lítat nejméně jednou měsíčně, ale na to jednak nejsou finance a také ne vždy vhodné počasí nebo čas. Start jsem měl v šest večer a to již v tuto dobu na konci prázdnin se začíná dříve stmívat. Opět jsme letěli nad Pálavská jezera, kde jsem nacvičoval přistání. Sice jsme původně chtěli dělat nácvik na účelovém letišti ULSTCH u Strachotína, ale byl tam nějaký provoz a tak jsme trénovali nad poli u Šakvic. Startoval jsem jak obvykle na tuřanském letišti na dráze 09, což je ta delší východním směrem. Výhodou bylo i to, že mi sluníčko nesvítilo do očí. Zapínám kameru na křídle, kterou si dokumentuji svůj let. Tom, který se stará o provoz, odváží vytahovací vozík, kterým letadlo vytahujeme na dráhu, což nám šetří síly. Po ohlášení se věži a dostávám povolení k pojíždění na vyčkávací místo Whisky dráhy 08, což je travnatá dráha paralelní s betonovou dráhou 09. ![]() Vše zkontrolováno a dostávám povolení ke startu, tak plný plyn a stoupáme nad dráhou 09. Nad Kobylnicemi točím na jihovýchod směr Pálava. ![]() Nádraží Sokolnice a nad Žatčany mi vypadla navigace, nicméně Pálava na obzoru mne vede správně. ![]() Císařská obora je také dobrý orientační bod. Tak vidím dálnici a jsem nad bodem ZULU, což je výstupní bod z řízené oblasti tuřanského letiště, takže hlásím se věži, že CTR opouštím a hlásím se řídícímu středisku v Praze, kam letím a co tam budu dělat. Samozřejmě jsem to trochu pomotal, neb jsem nepočkal až naváži spojení a vychrlil jsem hned vše najednou. No učím se, že. Nicméně vše bylo OK. ![]() Šakvické nádraží s průmyslovým komplexem, napravo Mušovská jezera a před námi Šakvice. Tak jsme na místě a trénik začíná. Vybírám si pole, kde bych jako měl nouzově přistát a nad Zaječí se na něj točím. ![]() Klesám směrem k vybranému poli a vypadá to jako bych dělal nálet na průmyslový komplex. Nabírám výšku a otáčím se na další pokus. Tentokrát nálet na nádraží z druhé strany. Göring by měl ze mne radost, no naštěstí nejsem nacistické luftwaffe. ![]() Ano, nenalétám na nádraží ale na pole, které je vedle kolejí. Povedlo by se přistání a tak v 30m nad zemí opět plný plyn a vzhůru. Ještě další nálet na pole a míříme na účelové letiště u Strachotína. Na něm je nějaký provoz, jak jsem psal a tak otočíme zpět. Pohled na Strachotín, jezera a v pravém dolním rohu je zmíňované letiště. Foceno je to proti slunci, takže to je špatně vidět. ![]() Pohled shora na dolní nádrž Nových mlýnů. Pokračuji dále v nácviku přistání. Hledáme další místa, abychom zbytečně nekroužili nad jedním místem a tak zbytečně nerušili. Pod námi obec Přítluky. ![]() Obec Bulhary a řeka Dyje. Vlevo na Dyji je vidět jez malé vodní elektrárny a jezera. ![]() I zde jsem našel pole k nácviku nouzáku. Je to hnědé pole za řekou. Tak ještě jednou jsme si dali kolečko nad Bulhary. ![]() A opět "přistání" na poli. No a to nám stačilo a vyrazili jsme k domovu. Nabírám výšku, pod námi jede vlak na Zaječické nádraží. Před námi vidím dálnici, která mne povede domů a vpravo jsou Velké Pavlovice. ![]() Starovičky a jsme nad Hustopečemi. ![]() Letím podél dálnice, která mne vede jak navigace. Vlevo míjím Novou Ves. Vstupní bod ZULU tak odhlášení se z pražského dohledového centra a zase spojení s věží na tuřanském letišti s vyžádáním si povolení k přistání. To dostávám, mohu tedy letět přímo na dráhu 09 a přistát. ![]() Jsme nad Blučinou. Čistírna odpadních vod Modřice a vpravo Chrlice, to je již Brno. ![]() Nad Olympií klesám a zatáčím moc brzy k letišti, takže mne instruktor upozorňuje a já koriguji. Křídlo vibruje, takže záznam obrazu je roztřepaný. Budu si muset pořídit lepší kameru se stabilizací. Konečně jsem v ose dráhy a tak ostře točím, neb jsem to téměř přehnal zase moc daleko. Brněnské Ivanovice pode mnou. Ještě trochu dorovnat a mám před sebou přistávací dráhu 09. ![]() Práh dráhy ale mám přidat trochu plynu, abych nesedl hned na něj. Tak teď je to správně a přistáli jsme. ![]() Na Whisky odbočuji na pojížděcí dráhu a odhlašuji se věži. Dojíždím k bráně, vypínám přístroje a motor. Dochází Tom s vozíkem, kterým letadlo odvezeme do hangáru. Pro dnešek lety končí. ![]() Počasí bylo polojasno, vítr východní o rychlosti 11km/hod, teplota 25°C, dohlednost výborná. Děkuji instruktorovi za trpělivost a těším se, až si zase zaletím. Ještě pro informaci mapa letu. ![]() Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |