|
|
|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 20. září 2016.
Franty Matulíka Lázeňsko - dovolenkový deník správce sítě XII - 17. - 24. září 2016 (1. část) Sobota 17.9.2016 Dopoledne odjezd z Brna do Karlovy Studánky. Během cesty se rozpršelo a při dojezdu do Karlovy Studánky již vydatně pršelo. Mrzelo mne, že jsme si posunuli termín dovolené na pozdější dobu, takže právě uplynulý týden, kdy bylo nádherné počasí, jsme ztratili. No uvidíme jak nakonec počasí vyjde, protože předověď není právě optimistická. I tentokrát jsme nejeli po dálnici, ale po okreskách a bohužel nás nepříjemně překvapila oprava místní komunikace u Kelčic a my museli jet objížďkou. Protože nástup do penzionu, kde jsme tentokrát ubytováni, byl až ve dvě odpoledne, zastavili jsme se na oběd v Malé Morávce v restauraci na Kovárně. Je narváno a protože prší, tak se většina návštěvníků přesunula dovnitř. Máme štěstí, že chytáme poslední dvě místa. Probíhá právě festival řízků, takže je jasné, co si dáváme k obědu. Po obědě odjíždíme do Karlovy Studánky, kde se ubytujeme U Reichlů. Fotka penzionu je z doby minulé, kdy bylo hezky. ![]() Ubytování je ale pěkné, velký pokoj se sociálním zázemím. Pár pohledů na pokoj. ![]() Stále prší. Když trochu déšť ustane, jdeme se projít a podívat se, co je nového. Navštěvujeme lázeňský dům Libuši, kde při našich léčebných pobytech býváme ubytováni. Právě zde probíhá setkání pacientů po operaci srdce. Znovu se rozpršelo a tak rychle hledáme azyl v cukrárně, kde si chceme dát kávu. Bohužel stejný nápad má hodně jiných a tak nám nezbývá, než to zkusit vedle v restauraci ve Věžovém domě. Zde máme štěstí, je volno a tak si můžeme dát kávu a přečkat největší liják. Potom se vracíme zpět domů, samozřejmě za mírného deště. Po večeři jdeme na vínko k Občerstvení u vodopádu, tedy jak se zde říká k Šárce, ale bohužel ta zavřela již v pět odpoledne, což je pochopitelné v tomto deštivém počasí nikdo vysedávat venku nebude. Takže se přesouváme do hotelu Džbán, kde si dáme dvě deci červeného. Domů docházíme opět za silného deště, takže přicházíme úplně promočeni. Neděle 18.9.2016 Ráno polojasno a hlavně neprší. Po snídani se jdeme projít po Karlově Studánce a zároveň si nakoupit. Meteorologická budka bohužel stále nestojí, takže jaký je tlak a jeho prognóza nevíme, také nemáme přehled o teplotě a srážkách, což jsme vždy sledovali, pokud meteorologická budka stála. ![]() V hotelu Džbán má sídlo tzv. Slezská republika. Jak vidíte na poznávací značce, parkujete zde automobil "diplomatického sboru" Slezské republiky. ![]() Procházíme parkem a v jezírku fotím kačenky. ![]() Kostel Panny Marie Uzdravení nemocných byl postaven dle projektu architekta, řádu Německých rytířů, Antonína Onderky v roce 1829. Nejen věřící, ale i návštěvníci Karlovy Studánky si mohou vnitřek kostela prohlédnout. ![]() Nesmí chybět pohled na lázeňský dům Libuše od Letních lázní. A jdeme se podívat co je v Letních lázní nového. ![]() Tak jedna změna je a to vydlážděné místo na posezení venku, tedy když je pěkné počasí. Je to lepší, než dřívější dřevotřískové desky. ![]() Paní si zakoupila nějaké masáže, pro mne uhličité koupele nebyly, tak nic. Na oběd si zajdeme do hotelu Džbán a po obědě jdeme na Křížek - Rolandův kámen. Je to naše tradiční první "tůra" při každé návštěvě Karlovy Studánky. Zjišťujeme, že je opraven přístup, takže je již daleko bezpečnější výstup nahoru. Sice úplně bezpečné to není, protože přece jen po dešti jsou kluzké kameny, ale my vylezeme nahoru vždy. Dnes ale přece jen bezpečněji díky novému zábradlí. ![]() Upozornění, že je výstup na vlastní nebezpečí zde ovšem je. Zábradlí je fortelné, báti se netřeba. ![]() I samotný Křížek je opravený a cedulky oznamují kdo opravu udělal a financoval. ![]() Po chvíli sestupujeme z Křížku a pokračujeme na Hvězdu, kde si dáme kávu a pivo. Cestou vidíme, že přestože není nejlepší počasí, tak návštěvníků je ještě dost, což dokazují parkující auta i na silnici mimo parkoviště. Domácí nám řekli, že si můžeme grilovat na zahradě za penzionem. To sice dělat nebudeme, ale alespoň pohled, jak to tam vypadá. ![]() Po návratu domů máme večeři a po ní jdeme opět na dvě deci k Šárce. Tentokrát je otevřeno, takže si posedíme venku a promluvíme si s paní Šárkou. Chybí nám zde naši známí, kterří ze zdravotních důvodů nemohli přijet. Pondělí 19.9.2016 Ráno je mlhavé a když trošku mlha vystoupá, tak je obloha zatažená nízkou oblačností. Čekáme, zda-li se počasí trochu nezlepší ale bohužel ne. No doma sedět nebudeme, takže se rozhodujeme, že si zajdeme do Ludvíkova na oběd. Jdeme "lázeňskou a pohled na sjezdovku v Karlově Studánce dokazuje, že mlha neustoupila. To samé je vidět i na cestě. ![]() Vyhlídka nad Luvíkovem, no moc toho vidět z ní není, že. V Ludvíkově si U Jiřího dáme oběd a jedem zpět autobusem. ![]() V Karlově Studánce si opět nakoupíme na večeři a ještě si v cukrárně Dagmar dáme kávu a něco sladkého. Cukrárnu, která je nyní vedle obchodu, vede paní, co dříve vedla cukrárnu ve Věžovém domě. Dříve zde byl bufet. Druhá cukrárna zůstala na svém místě ve Věžovém domě. Po večeři jsme si zašli na dvě deci červeného do hotelu Džbán. Pokračování příště. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]()
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |