| M bank Raiffeisen bank FIO banka Postovni sporitelna Česka spořitelna Moneta bank |       
Mapa ČR Mapa Brna Mapy Google Seznam-vyhledávač Neviditelný pes Ondřeje Neffa České noviny Google-vyhledávač IDOS-jízdní řády Počasí Sbírka zákonů Antivir AVG Šaliny v Brně Testscreen Testmonitor
        Meteoskop Ventusky     Zlaté stránky 1188      

ZPRÁVY
Franty Matulíka
Upraveno: 20. června 2023.



Víkend v Krkonoších - pokračování. Při psaní předchozího dílu reportáže jsem přemýšlel, kdy jsem naposledy navštívil Krkonoše a musím říci, že je to nejméně třicetpět roků a už si ani pořádně nevzpomínám. Jo, to jsem ještě mohl běhat. Dnes bych asi na Sněžku došel těžko. Nechme vzpomínání a nářků a pokračuji.
V sobotu po snídani jsme si vyšli na menší procházku i vyvenčit synovcova pejska Charliho. Počasí bylo hezké, jen na nás trochu zima. Koukám, že mám zde chatku ani o ní nevím "Fandova budka". Dole, na snímku, je zachycen i pejsek Charli. Tak na rozcestníku vidíme, kolik jsme již ušli i v jaké nadmořské výšce jsme. Musím konstatovat, že v této výšce se pohybuji i při letech s Cessnou. Ještě že kolem Brna nejsou tak vysoké kopce, to bych narazil.

Po návratu z procházky mladí připravili další překvapení oslavenci. Rozvěsili balonky na kterých byly přivázány fotografie ze synovcova prožitého života.

Tak jsme měli dopolední program a po něm jsme jeli na oběd. Museli jsme si dávat pozor, protože v sobotu také probíhal Krakonošův cyklomaraton, což je silniční cyklistický závod přes hřebeny Krkonoš a česko-polským pohraničím. Cyklisty jsme naštěstí nepotkali a přes Pec pod Sněžkou dojeli do Černého dolu k restauraci Bouda Helena, kde jsme měli rezervaci. Nechápu, proč je adresa Černý důl, když je to na kopci. Kousek dál je Bouda Slovanka. Jak je možná na obrázku vidět, počasí se začalo kazit.

Restaurace Bouda Helena je pěkná, čisto všude, i tam kam císař pán chodil pěšky a obsluha příjemná.

K jídlu si z velkého výběru každý objednal co mu chutná, já si dal brokolicový krém, řízek s bramborovým salátem a plzeň a byl jsem napraný jako Zeppelin. Na úbočí Studniční hory leží ještě sníh, který při tání vytváří mapu bývalé Československé republiky. Dokdy býval na „mapě republiky“ sníh za našich prapraprababiček, těžko dohledáváme v kronikách. Jisté ale je, že podobu tohoto velmi specifického místa vymodeloval právě sníh. Že připomíná obrys prvorepublikového Československa, to je výsledkem spolupůsobení dvou základních faktorů – větru a tvaru terénu mezi Luční a Studniční horou. Tento anemo-orografický systém, jak se odborně vztah mezi (zjednodušeně řečeno) horami a větrem označuje, byl objeven a pro světovou vědu podrobně popsán právě v Krkonoších.

Po obědě se jdeme trochu projít, aby nám slehlo. Docházíme ke Kolínské Boudě a počasí říká dost a spustí se déšť. Naštěstí ne moc prudký. Jdeme k autům a já ještě fotím panoramata.

Na zpáteční cestě fotím z auta pohledy do údolí a před námi horská bouda Na Muldě, patřící Univerzitě Karlově, fakultě tělesné výchovy a sportu. Horský hotel Žižkova bouda.

Vjíždíme do Pece od Sněžkou a před námi do výšky se tyčící krásný hotel na úpatí Sněžky čtyřhvězdičkový hotel Horizont. Z nejvyšších pater hotelu se 135 pokoji můžete obdivovat celou Pec pod Sněžkou.

Odpoledne jsme odpočívali a na večer jsme chtěli opět opékat špekáčky, neb jsme byli po vydatném obědě ještě dost sytí. Ale spustila se bouře s kroupami, takže bylo jasné, že tato myšlenka padá. Bylo rozhodnuto, že si dáme lehčí večeři v Peci pod Sněžkou v Pizzerii Anděl. No co jiného než pizzu v pizzerii jsem si objednal s paní napůl. I tak to bylo dost

Ještě jeden snímek Pace pod Sněžkou a jedeme na faru. Po bouřce se vyčisti vzduch tak se jdeme ještě večer projít. Pohled na kostel sv. Petra a Pavla v Malé Úpě.

Západ slunce nad Sněžkou, tentokrát bez mraků.

V neděli ráno po snídani balíme, loučíme se s rodinou, děkujeme za krásný a pohodový pobyt. Skutečně jsme si to užili, byť počasí nás trošku trápilo. Přejeme všem šťastnou cestu domů a posledním snímkem se loučíme i my s Krkonošemi. Cesta do Brna byla i rychlá, nebyl velký provoz, takže děkujeme i švagrovým za odvoz a těšíme se na naše společné další setkání.



Konec reklamy na mých Zprávách. Ti, co navštěvují mé Zprávy častěji, si jistě všimli, že zmizel obtěžující reklamní banner. Je to tím, že jsem musel z webových stránek, které byly zadarmo, tudíž je platila právě reklama, přejít na placené. Sice ještě bych mohl i tak pokračovat, ale docházel datový prostor, který je pro stránky zadarmo pochopitelně malý. Musel bych tedy mazat starší Zprávy a to jsem nechtěl. Také nyní je neomezený měsíční přenos dat. Sice mé Zprávy sleduje jen rodina a bývalí kolegové, takže omezený přenos dat stačil, nicméně nyní se nemusím nijak omezovat. Dostal jsem celkem výhodnou cenovou nabídku, tak proč ji nevyužít, že. Nemusím se nyní nijak omezovat ve svém tvůrčím zápalu.








Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší.
Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu.



GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.


Zprávy Franty Matulíka (registrační číslo ISSN není potřeba, neboť jsou světově známé) je internetový deník, týdeník, i občasník, který si klade za cíl informovat pravdivě i zajímavě, slovem i obrazem, o událostech, které se zejména týkají mých zájmů i mne samotného, ale též o událostech celosvětového významu i o věcech zcela obyčejných.
Zprávy vydává, šéfredaktoruje, graficky rediguje a kolportuje, též případné dotazy, připomínky nebo náměty zaslané e-mailem na adresu matulikf@seznam.cz přijímá autor.
Aktualizace téměř denně, obvykle nejpozději do 8.00 hod. Pokud zaspím, opiji se, budou později, pokud zešílím, přejede mne auto nebo se zastřelím, pak máte smůlu, Zprávy nebudou nikdy.
Zprávy nejsou určeny pouze pro osobní potřebu, ale pro jakoukoli potřebu, která vám vyhovuje. Bez předchozího písemného souhlasu autora je možná další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoliv materiálu zveřejněného ve Zprávách nebo jeho části, a to včetně šíření prostřednictvím elektronické pošty nebo SMS zpráv, a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v jakýchkoli databázích, protože kvůli tomu je přece píši a navíc i já po vás souhlas nežádám, když si něco zapamatuji a opublikuji z vašich materiálů.
Vzhled stránek byl optimalizován pro čtení v prohlížeči Internet Explorer při rozlišení monitoru 1280x1024, písmo střední, High-color(16bitů). Dnes již Internet Explorer není podporivaný, ale tyto stránky na něm stále fungují.

 


Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne.