|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 18. června 2019.
Franty Matulíka 150. výročí zahájení městské hromadné dopravy v Brně. Tento víkend jsme se byli podívat na oslavy výročí 150 let od zahájení městské hromadné dopravy v městě Brně. Oslavy se konaly na náměstí Svobody, kde byly vystaveny šaliny a autobusy, které se používaly v brněnské hromadné dopravě. První koněspřežná tramvaj vyjela z Moravského náměstí 17. srpna 1869 a Brno se tak stalo prvním městem s provozem MHD u nás. Zde je pohled na "koňku". Na "kozlíku" si to zkouší paní ![]() a zde jako cestující na plošině. ![]() Autobus Škoda 706 RTO, s kterým jsem často jezdil jako mladý z práce. Ukázka, jak si fotograf poradí, když se mu do záběru stále někdo plete. Musí z obou snímků složit jeden. ![]() No a tímto typem šaliny jsem se také hodně najezdil. Často jsem byl zavěšen na stupátku, když byla šalina plná. Dnes bych si to neuměl představit, že by se to tolerovalo. Desítka jezdila do Bystrce, odkud jsme chodili na přehradu. ![]() Tramvaj zvaná "ponorka", ale na internetu píší, že se jí říkalo "plecháč". Tak si vyberte sami. Jezdila jako čtyřka do Obřan. ![]() Kropící tramvaj. Zažil jsem ji v provozu a jako děcka jsme běžely vedle po chodníku a nechaly se postříkat, což v horkém létě bylo osvěžující. Myslím si, že i dnes by kropící tramvaj město v těchto současných tropech osvěžila. Z obrázku ale vidíte, že je značně zchátralá. Snad ji zrenovují opět do původního stavu. ![]() Autobus Škoda 706 RTO často míval i vlečný vůz, když bylo potřeba zvýšit přepravní kapacitu. Motor byl v kabině mezi řidičem a průvodčím, který sedával vpředu vpravo. ![]() Zlatý hřeb výstavy - populární parní Karolinka. Je starší o šedesát let než já. Kotel je pěkně roztopený, jak zjišťuji pohmatem. ![]() O Karolinku byl velký zájem. Paní mává, ale Karolinka ještě neodjíždí. ![]() Tak při pohledu na tuto šalinu si vzpomínám, jak jsem s ní jezdil z konečné ve Fučíkově čtvrti, dnes opět Štefánikovy čtvrti. Ale tímto autobusem jsem tedy nejezdil. ![]() Po celou dobu, co jsme se na náměstí pohybovali, vyhrával svingové melodie orchestr mladých muzikantů, jen jeho název jsem nezjistil. Potom jsme se přesunuli na Brandlovu ulici, kde byly zaparkovány trolejbusy. Cestou jsem vyfotil sochu markraběte Jošta na Moravském náměstí, u kostela sv. Tomáše. To je můj první snímek této sochy, neb jsem ji ještě nikdy nefotil. ![]() Na Brandlově ulici fotím trolejbusy od nejmladších až po nejstarší. Se všemi jsem za svůj život svezl. ![]() ![]() Ten nejstarší trolejbus si fotím i z druhé strany. Večer byl nad Špilberkem odpálen ohňostroj, ale můj fotoaparát není pro podobné snímky vhodný. ![]() Tak jsme si užili pěkný víkend, byť bylo ve městě nesnesitelné horko. Na večer to vypadalo na bouřku, ale až na pár kapek město zůstalo suché. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |