ZPRÁVY
Franty Matulíka
Upraveno: 18. března 2024.
Kardiologická klinika FN Bohunice - vyšetření srdce a instalace stentu.
Minulý týden jsem byl ve fakultní nemocnici Bohunice, neb jsem měl bolesti za hrudní kostí, které se stupňovaly při zátěži až tak, že jsem při chůzi
do mírného kopce musel několikrát zastavit, vydýchat se, a počkat až bolesti poleví, než jsem mohl jít dál. Naštěstí to nebyl akutní infarkt, ale bylo
jasné, že to takto nechat nemůžu. Léčím se na vysoký krevní tlak a tak mne můj internista poslal na vyšetření srdce na kardiologickou kliniku do FN Bohunice.
Ale ještě předtím mi natočil EKG a odebral krev. Po obdržení výsledků mne sestřička objednala na vyšetření. Bohužel objednací doba, jak už je zvykem, byla
měsíc. Takže den před vyšetřením jsem začal užívat předepsané léky a ve čtvrtek ráno lačný, akorát opět nadopovaný léky jsem v doprovodu manželky, což bylo doporučeno,
dojel do nemocnice. Po příchodu na správné místo, což v tak velké nemocnici najít hned není tak jednoduché, jsem se přihlásil u objednacího okénka, kde jsem obdržel
formuláře, které jsem vyplnil a posadil se v čekárně, než mne zavolali do ordinace. Zde mne přijímací lékař a sestra vyzpovídali, opět natočili EKG a poslali mne dál
na stacionář. Manželce řekli, že vyšetření bude trvat delší dobu a že mne domů odveze sanitka, takže odešla domů. Na stacionáři jsem se vyslékl do spodního prádla,
věci, které jsem měl sebou a které byly doporučeny pro případnou hospitalizaci mi označili štítky a uložili do skříňky. Potom mi sestřička zkontrolovala vyholení
předloktí, což bylo také nutno udělat před vyšetřením. Napíchla mi kanilu do loketní jamky na pravé ruce a poslala na sál. Na obrázku je stacionář.
Na sále jsem si vylezl na operační stůl a sestřičky na mě připevnily elektrody EKG a další pro kontrolu životních funkcí při zákroku. Potom mi přilepily pevně ruku
k podložce, abych s ní během zákroku nehýbal. Dále mne zakryly ochranými pokrývkami před rentgenovým záření, neb zákrok probíhá pod rentgenem. Přístroje okolo také pokryly
sterilními umělohmotnými fóliemi. Mezitím došel pan doktor, který se mi představil a řekl mi, co se mnou bude dělat. No jako "ajťák", čili člověk internetový, jsem si vše
nastudoval dopředu, neb na internetu jsou celá videa o zákroku. Další obrázky jsou převzaty z videa, neb je jasné, že jsem sám pořízovat fotografie nemohl. Vidíte jak
pacient leží na stole a na obrazovce se zobrazují informace z EKG a dalších přístrojů. Také na ní bude lékař vidět záběry z rentgenu při zákroku.
Potom jsem dostal znecitlivující injekci
a doktor mi do zápěstní tepny zavedl krátkou cévku přes kterou se zákrok provádí. Na obrázcích vidíte cévku a pomocný vodící drát, po kterém se zavedou k srdci další
potřebné nástroje.
Tak pomocná cévka je zavedena a lékař si připravil zaváděcí katetr, což je speciálně upravená cévka, která se přes radiální tepnu z ruky zavede do vstupu vnějčité tepny
srdce.
Pomocí katetru se přivede kontrastní látka a na rentgenovém snímku je vidět, kde je zúžené místo cévy označené šipkou.
Tak po zjištění a zadokumentování stavu srdce a cév je vyšetření u konce. Zaváděcí cévka je vytažena a na její místo je přiložen plastový tlakový obvaz, který tlačí
na místo vpichu a tak brání výtoku krve. Tlakový obvaz je nafouknut vzduchem.
Potom jsem přešel na stacionář, kde jsem se konečně mohl najíst a hlavně napít, protože je potřeba kontrastní látku co nejdříve vyloučit z těla. Vždy po hodině mi sestřička
trošku odpustila z tlakového obvazu vzduchu. Při tom se kontrolovalo, zda-li z rány neteče krev a pokud ano, jako v mém případě, opět se obvaz přifoukl. Je průhledný
a tak je hezky vidět jestli rána krvácí a nebo ne.
Konečně po posledním vypuštění vzduchu, za tři hodiny, mi ruka nekrvácela, sestřička mi na ni dala již klasický obvaz, ale ještě s tampóny pro případ, že by rána opět
začala krvácet. Po další hodině opět kontrola a protože bylo vše v pořádku, byl jsem opět převázán a čekal jsem na sanitku, která mne odvezla domů. Některé pacienty
odvezli jejich rodinní příslušníci. Já řekl, že bych klidně jel i veřejnou dopravou, to ale bylo kategoricky zakázáno. Ruku jsem měl na šátku a tak to mělo zůstat
24 hodin v klidu. Druhý den jsem si mohl obvaz sundat, zkontrolovat ránu a zavolat do nemocnice, jak rána vypadá a jak se cítím. Po další tři dny bylo doporučeno ruku
šetřit a nedělat žádné těžké práce. No je to jasné, aby se náhodou rána neotevřela a člověk nevykrvácel.
Protože se našlo při vyšetření, že mám jednu přívodní žílu přiucpanou, což znemožnilo řádné okysličení srdečního svalu a tím pádem byly bolesti, byl jsem obědnán na tuto
středu opět do nemocnice, kde mi bude zaveden stent, který místo vystuží, aby se nesvíralo a krev mohla bez problému proudit. Dle videí to bude opět stejný zákrok, jen mi
po katetru zavedou do žíly kovovou spirálku, kterou na správném místě zafixují a pomocí speciální balonku natáhnou, aby zůstala na místě. Tak mi držte palce, ať se to povede.
Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší.
Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu.
GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob
v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů
a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké
vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník
stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho
svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro
tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
|
Zprávy Franty Matulíka
(registrační číslo ISSN není potřeba, neboť jsou světově známé) je internetový deník, týdeník,
i občasník, který si klade za cíl informovat pravdivě i zajímavě, slovem i obrazem, o událostech,
které se zejména týkají mých zájmů i mne samotného, ale též o událostech celosvětového významu
i o věcech zcela obyčejných.
Zprávy vydává, šéfredaktoruje, graficky rediguje a kolportuje, též případné dotazy,
připomínky nebo náměty zaslané e-mailem na adresu
matulikf@seznam.cz přijímá autor.
Aktualizace bývala téměř denně, obvykle nejpozději do 8.00 hod. Pokud zaspím, opiji se, budou později,
pokud zešílím, přejede mne auto nebo se zastřelím, pak máte smůlu, Zprávy nebudou nikdy.
Zprávy nejsou určeny pouze pro osobní potřebu, ale pro jakoukoli potřebu, která vám vyhovuje.
Bez předchozího písemného souhlasu autora je možná další publikace, přetištění nebo distribuce
jakéhokoliv materiálu zveřejněného ve Zprávách nebo jeho části, a to včetně šíření
prostřednictvím elektronické pošty nebo SMS zpráv, a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich
části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v
jakýchkoli databázích, protože kvůli tomu je přece píši a navíc i já po vás souhlas nežádám, když
si něco zapamatuji a opublikuji z vašich materiálů.
Vzhled stránek byl optimalizován pro čtení v prohlížeči Internet Explorer při rozlišení
monitoru 1920x1080, písmo střední, High-color(16bitů). Dnes již Internet Explorer není podporivaný,
ale tyto stránky na něm stále fungují. Taktéž fungují i dalších modernějších prohlížečích.
|
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne.
|