ZPRÁVY
Franty Matulíka
Upraveno: 17. září 2021.
Pokračování leteckého výcviku. Do konce výcviku mi stále schází mnoho hodin odlétat a tak jsem si domluvil
další lekci. Sice měla být již před čtrnácti dny, ale neměl čas instruktor, tak to vyšlo až minulou neděli.
Tentokrát jsem měl štěstí, že jsem šel jako prvý hned ráno. To ještě nejsou turbulence z rozehřátého vzduchu a často
je i skoro bezvětří. S instruktorem jsem měl domluveno opět trénovat okruhy s letmým přistáním na letišti ve Vyškově.
V provozu na letišti v Tuřanech byla dráha 27, která je směrována na západ, ale protože nebyl žádný vítr, bylo jedno kterým směrem budu
startovat. Normálně se startuje vždy proti větru. Protože jsme letěli na Vyškov, což je na východ, dostal jsem povolení
si zvolit dráhu, takže jsem startoval z dráhy 09, která je směrována na východ. Z této dráhy startuji rád, neb je delší
a tak nemám obavy, že bych neměl dostatečnou rychlost ke vzletu. Na přistávání je ale zase kratší, protože se odbočuje
z ní na pojížděcí dráhu Whisky již v její prvé třetině, na to je zase lepší ta dráha 27. Tentokrát jsem již měl za úkol i komunikovat
s řídící věží. Čili oznámit, že znám meteorologickou situaci, zejména tlak vzduchu, dle kterého se nastavuje výškoměr.
Dále oznámit typ letadla, jeho imatrikulační značku, což je zárověň i volací značka, svůj úmysl kam poletím a tudíž
na jaký výstupní bod. Potom jsem dostal povolení vyjet na vyčkávací místo u dráhy 09. Zde jsem provedl ještě jednou
předletovou kontrolu nastavení všech přístrojů, udělal motorovou zkoušku a opět požádal řídící věž o možnost startu.
Povolení dostávám a startuji směr Vyškov. Při komunikaci jsem se zapotil a asi ani nebyla moc dobrá, byť instruktor
mi naznačil, že je OK. Ono toho je na pozornost dost a k tomu se ještě správně vyjádřit v předepsaných frázích to chce
trénik. Tentokrát nebudou obrázky nejlepší, neb jak jsem zjistil ze záznamu kamery, již při pojíždění kameru trefila
nějaká vypasená moucha a ta na ní zanechala flek, který nyní ničí kvalitu snímku. Jsme nad prahem dráhy 27 a za chvíli Holubice.
Rousínov - vystupní bod Echo z CTR letiště Tuřany. No jsem pár metrů mimo, ale to je v toleranci. Komořany, zde žije náš
dodavatel počítačů a další vypočetní techniky.
A Vyškov a za ním směrem na Prostějov je vedle dálnice letiště, kam směřujeme. Sestupuji a všímám si, že zde v polích jsou
stožáry elektrického vedení VVN pěkně zvýrazněny červeno-bílou barvou. No asi, že zde lítají víc ta letadla, tak to zelení
nenatřeli na zeleno. To je dobře, alespoň se lze vyhnout drátům.
Letiště Vyškov LKVY. Na ten beton nepřistáváme, ten slouží jiným účelům, my až na tu travnatou plochu za ním. Dosedáme, ale
hned přidávám na plný výkon a opět startujeme. Tomuto se říká letmé přistání, když se trénuje jen přistání. Jak je vidět
z hangáru na startovací dráhu míří i další letadlo. Tak toho jsem si všimnul až doma při přehrávání záznamu.
A již jsme opět ve vzduchu a točím doprava, abych se vyhnul Pustiměři, kde žije jeden člověk, kterému se moc nelíbí, že letadla
lítají nad ní nízko. Ale jinak to nejde, po startu chvíli trvá, než se nastoupá výška. Přelétám dálnici a jdu udělat další kolečko.
Opět přelétám Vyškov, místní část Brňany se sídlištěm kpt. Jaroše. A zase klesám na dráhu 02 na LKVY.
Takto to jde stále dokola, přistání a hned zase vzlet. Tentokráte to beru rychle doprava, kvůli vyhnutí se Pustiměři
a instruktor mne upozorňuje, že letím dost nízko nad benzinkou. Ano, to bych neměl. Tak honem na plný plyn stoupat, ale je
třeba dát si pozor, abych tzv. "nepřetáhl" letadlo, protože to potom ztratí rychlost, tím pádem vztlak a spadne. No nespadli
jsme a tak další kolečko. Mezitím se na letišti sešli další piloti, takže roste množství zpráv ve sluchátkách. Ještě že většinu
hovorů vyřizuje instruktor, já bych to vše nedal. Dostáváme pokyn změnit dráhu z 02 na 20 neb se změnil směr větru. To mi trochu
dělá problémy s komunikací, neb stále hlásím, že jsem na okruhu dráhy 02 a tak instruktor to opravuje na správné číslo 20.
Možná si řeknete, jak to mohu splést, ale čísla se hlásí po jednotivých číslicích, takže nula dva a nebo dva nula. No a to
se splete hned. Pod námi Ivanovice na Hané.
Takže jdeme na přistání z opačné strany, než jsme vzlétali a to na dráhu 20. Opět zdůrazňuji, že nesedáme na beton, ale na tu
travnatou plochu za ním.
Tak pokračuji v přistáních a startech. No žádné pokochání z letu to není, ale je potřeba se to řádně naučit. Poslední okruh
nekončil přistáním, ale nízkým průletem nad dráhou, abych se pokusil odhadnout výšku. Stoupám a letíme domů. Dálnice je výborná
navigační pomůcka. Oblétám Vyškov, abych zbytečně nerušil.
Rostěnice-Zvonovice, ty vesnice vidím poprvé jen shora. Rousínov, místní část Rousínovec, vstupní bod Echo. No opět pár metrů mimo.
Při cestě do Vyškova jsem byl trochu vlevo a nyní opět trochu vlevo od přesného místa bodu Echo. Ještě před příletem k bodu Echo
jsem se musel ozvat řídící věži, oznámit ji svůj přílet a požádat o přistání na letišti.
Stará pošta u Holubic. Řídící věž nás žádá o provedení pravého kruhu. To kvůli tomu, abychom se mírně zdrželi, protože před námi
bude přistávat Boeing 738 Smartwings z Antalye. Tak kolečko jsme udělali a letím dál k letišti. Pod námi Rohlenka a já klesám
ma nižší hladinu.
U Jiříkovic vidím i Boeing, který nás pozdržel. Označil jsem ho kroužkem. Vež nám dává povolení k přistání a zároveň nás upozorňuje
na úplav a turbulence, které za tak velkým letadlem nastávají a jsou pro malá letadla, jako je Cessna, nebezpečná. Proto je potřeba
držet si odstup a tak mám od instruktora poručeno snížit rychlost, abych dodržel dostatečnou vzdálenost. Prace a točím vpravo přímo na
letiště.
Sice jsme drželi odstup, ale dle mne turbulence za Boeingem byla, neb to snámi dost házelo. Dráha před námi, přistávám doprostřed,
abych nebyl na dráze zbytečně dlouho a mohl co nejdříve ji opustit. Po přistání oznamujeme věži že opouštíme dráhu, křižujeme 26
a jedeme k hangáru Herbst Aero. Věž nás ještě upozorňuje na čekající letadlo na vyčkávacím bodě Whisky dráhy 26, abychom se nesrazili.
Dávám pozor, vyhýbáme se a loučím se s řídící věží.
Děkuji za příjemný a zajímavý let instruktorovi a těším se na další pokračování výcviku. Sice na pokochání se výhledy
z výšky to moc nebylo, ale je potřeba i toto si nacvičit.
Ještě mapa pro informaci, jak jsem lítal.
Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší.
Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu.
Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny.

GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob
v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů
a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké
vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník
stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho
svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro
tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
|
Zprávy Franty Matulíka
(registrační číslo ISSN není potřeba, neboť jsou světově známé) je internetový deník, týdeník,
i občasník, který si klade za cíl informovat pravdivě i zajímavě, slovem i obrazem, o událostech,
které se zejména týkají mých zájmů i mne samotného, ale též o událostech celosvětového významu
i o věcech zcela obyčejných.
Zprávy vydává, šéfredaktoruje, graficky rediguje a kolportuje, též případné dotazy,
připomínky nebo náměty zaslané e-mailem na adresu
matulik@iach.cz přijímá autor.
Aktualizace téměř denně, obvykle nejpozději do 8.00 hod. Pokud zaspím, opiji se, budou později,
pokud zešílím, přejede mne auto nebo se zastřelím, pak máte smůlu, Zprávy nebudou nikdy.
Zprávy nejsou určeny pouze pro osobní potřebu, ale pro jakoukoli potřebu, která vám vyhovuje.
Bez předchozího písemného souhlasu autora je možná další publikace, přetištění nebo distribuce
jakéhokoliv materiálu zveřejněného ve Zprávách nebo jeho části, a to včetně šíření
prostřednictvím elektronické pošty nebo SMS zpráv, a včetně zahrnutí těchto materiálů nebo jejich
části do rámců či překopírování do vnitropodnikové či jiné privátní sítě a včetně uchovávání v
jakýchkoli databázích, protože kvůli tomu je přece píši a navíc i já po vás souhlas nežádám, když
si něco zapamatuji a opublikuji z vašich materiálů.
Vzhled stránek je optimalizován pro čtení v prohlížeči Internet Explorer při rozlišení
monitoru 800x600, písmo střední, High-color(16bitů).
|
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne.
|