|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 12. října 2025.
Franty Matulíka Operace šedého zákalu - pokračování. Jak jsem psal minule, ve čtvrtek mne čekala operace šedého zákalu na druhém oku. Vzhledem k tomu, že jsem již jedno oko operované měl, tak jsem věděl co mne bude čekat. Na objednaný čas jsem došel na kliniku, přihlásil se na recepci, kde se mnou pracovnice opět vyplnila papíry, zaplatil jsem patřičný poplatek za umělou čočku a byl odeslán do čekárny. Potom si mne zavolala sestřička, změřila mi oční tlak, rozkapala oko, které bude operováno a dostal jsem pilulku na uklidnění. Po půl hodině jsem byl zavolán do čekárny před operačním sálem, kde jsem se přezul do přezůvek, do skříňky si dal boty a batoh, bundu mi zdravotní bratr pověsil na věšák, na hlavu jsem dostal síťku a byl posazen do křesla. Zde jsem seděl třičtvrtě hodiny a čekal. Každou chvíli mi zdravotní bratr do oka nakapal anestetické kapky, která se používají ke znecitlivění. Pak jsem byl oblečen do pláště, ruky jsem si potřel desinfekcí a sestřička si mne odvedla na sál. Zde mne posadili opět do sklápěcího křesla, které se se mnou položilo do vodorovné polohy, takže jsem byl ve vodorovné poloze. Přes obličej jsem dostal roušku v které byl otvor akorát pro operované oko. Opět mi bylo do oka nakapáno. Anestetické kapky zaručí bezbolestnost zákroku. Zafixováno víčko, abych nemohl mrknout a doporučeno nehýbat hlavou. Pak začala samotná operace. Není to moc příjemné, ale zase to není bolestivé. Nejprve se ultrazvukem rozbije stávající čočka a odsaje se. Potom se vloží umělá nitrooční čočka a oko mi namazali mastí a zalepili. Tím operace skončila a počkal jsem na propouštěcí zprávu a s doprovodem, který je doporučený, jsem odešel domů. Další den po operaci jsem byl pozván na kontrolu, kde mi opět proměřili oči, jak na nitrooční tlak, tak diopritie. Potom si paní doktorka zkontrolovala, jak postupuje hojení. Bylo mi doporučeno kapaní do očí léčebnými kapkami. Na konečné vyšetření jsem pozván za týden. Musím konstatovat, že přestože zákrok je dost čerstvý, tak vidím o hodně lépe. Vše je tak nějak jasnější a hlavně ostřejší i bez brýlí. GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |