|
|
|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 9. srpna 2016.
Franty Matulíka ![]() Víkend ve Svojanově. V pátek 5. srpna jsme opět přijali pozvání našich švagrových k návštěvě ve Svojanově. Byla to letos v krátké době již druhá návštěva, první byla v červnu, jak jsem ji také popsal na Zprávách, ale nám se ve Svojanově líbí a se švagrovýma si užijeme plno legrace, takže jsme rádi dojeli. Sice cesta nebyla nejlepší, protože zácpy na silnici z Brna do Letovic jsou na denním pořádku. Navíc se po dojezdu rozpršelo, takže první večer jsme museli strávit uvnitř. Městys Svojanov má bohatou minulost spojenou s historií hradu Svojanov. Vedla tudy jedna z nejvýznamnějších obchodních stezek, tzv. Trstenická, pro jejíž obranu byl hrad vystavěn Přemyslem Otakarem II. Po jeho smrti na Moravském poli získal hrad sňatkem s královnou Kunhutou Záviš z Falknštejna. Ten proměnil gotickou pevnost na sídlo evropské úrovně. Roku 1421 obléhal obci Žižka, v letech 1642 - 1645 zde byli Švédové, roku 1646 sem vpadla Selská jízda a v prosinci 1798 tudy táhla ruská vojska proti Napoleonovi. V sobotu dopoledne bylo dost chladno po dešti, ale odpoledne se již udělalo hezky a tak švagr Jirka začal na zahradě připravovat gril na grilování. Pohled přes říčku Křetínku, která protéká kolem zahrady, ke kostelu. ![]() Jirku grilování baví a tak nám k večeři připravil šašlik na rožni. ![]() Zatím co Jirka griluje, my očekáváme výsledek v pohodě na sluníčku. ![]() Po skvělé večeři jdeme na procházku. Socha svatého Jana Nepomuckého, která nyní stojí v klidu a zajištěna před nepohodou v blízké kapličce pod Svatojánskými skalami. Když byl ještě mladý stál u nedalekého mostu přes Křetínku a zažil nepříjemnou koupel v povodni. Později, na počest stavby kostela, stál mezi nově vysazenými lípami, jen pár kroků od nynější kapličky. Majitel panství hradu Svojanova dal postavit jeho nynější stánek v 19. století. ![]() Jdeme po zrekonstruované cestě ke kostelu kolem křížku a před námi farní kostel sv. Petra a Pavla, který byl dostavěn v roce 1786 a je kulturní památkou. ![]() Pohled od kostela na městys Svojanov a stejnojmnený hrad tyčící se nad ním. ![]() Za kostelem je hřbitov, kde je nově postavený pomník padlým v 1. světové válce. Zpět procházíme Svojanovem. ![]() Pohled z ulice na dům švagrových a v penzionu Palla si dáme dvojku červeného, které mi tedy nechutnalo. ![]() Samozřejmě, že jsem opět udělal alespoň jeden let kvadrokoptérou. Video a další informace z letu najdete v odkazu "Drony" v liště nahoře. V neděli jsme se po obědě vrátili do Brna a zase byla kolona za Černou horou, tentokrát způsobená havarií. Dálnice na Svitavy chybí a tak silnice tímto směrem je velmi nebezpečná. My ale prožili pěkný víkend a máme opět krásné zážitky. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]()
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |