|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 7. srpna 2019.
Franty Matulíka Pokračování mé letecké školy - díl druhý. Minule jsem popsal, co vše se musí udělat, abyste mohli začít pilotní výcvik a částečně co se dělo v sobotu. Tak meteorologická služba nám sdělila situaci a instruktor rozhodl, že bychom to mohli zvládnout i v tomto, ne příliš dobrém počasí. Sice osobně jsem raději když je pěkně a je daleký výhled, neb se rád kochám pohledy shora. No to jsem si musel nyní odpustit. Takže byl naplánován let po okruhu, kde jsme letěli přes jednotlivé vstupní body do prostoru CTR brněnského letiště. Po prohlídce letadla, což se dělá kvůli kontrole, je-li vše v pořádku, jsme nasedli. Zde vidíte palubní desku s přístroji Cessny 152. (Obrázky jsou vystřiženy z kamery, kterou jsem měl na hlavě, takže někdy nejsou záběry moc dobré). ![]() Instruktor se domluvil s věží o povolení k letu a dostal potřebné informace, dle nichž jsme nastavili QNH, čili aktuální tlak vzduchu na letišti, abychom měli správnou nadmořskou výšku na výškoměru, která je 778 stop nad mořem (237 m n. m.) pro letiště Brno. Výškoměr tak již na zemi neukazuje nulu, ale těch 778 stop. Přiznávám, že je to trochu matoucí, ale je to tak zvykem. Nastartovali a já pojížděl na vyčkávací místo před startovací dráhu. Zde se provedla motorová zkouška, zkouška jednotlivých magnet (zapalování), kontrola, jsou-li všechny údaje v pořádku. Potom jsme kontaktovali opět věž a ta nám povolila start. Po najetí na dráhu jsem dal plný plyn a rozjeli jsme se. Po dosažení určité rychlosti se lehce přitáhne řízení, aby se odlehčilo přední kolečko a pokračuje se dál, až se letadlo pozvolna vznese. ![]() Letěli jsme na západ na bod WHISKY, což je kostel v Ořechově u Brna. Občas jsem se podíval i z okna, abych něco viděl, neb pohled dopředu je přes motor a vidíte toho málo. Zde jsou Tuřany. ![]() Točím dle pokynů více na jihozápad. Instruktor mi ukazuje na který kopec se mám zaměřit, ale bohužel je dost nízká oblačnost, mírné zamlžení díky dešti, takže toho vpředu moc nevidím. Naštěstí ale máme připravený azimut, takže se držím kompasu. Jinak výška letu je kolem 2000 stop nad mořem, čili odečtu-li nadmořskou výšku země, která v té oblasti je kolem 200 m nad mořem dostávám výsledek, že letíme ve výšce cca 450 m nad zemí. Během letu sleduji hlavně rychlost a výšku, potom otáčky motoru a kompas. Naštěstí nemusím komunikovat s řízením letového provozu, ale je potřeba sledovat, co se v etéru děje, protože občas nám věž dá informaci, že někde poblíž nás se nachází jiné letadlo. Začalo pršet a tak jsou na čelním skle kapky, čili pro mne další zhoršení viditelnosti. Zde pohled na přístrojovou desku za letu. Levou rukou držím řízení a pravá je stále na přípusti, neboli plynu. ![]() Jsme nad bodem WHISKY a točím na jihovýchod (azimut 137°) na další bod ZULU, což je nad Velkými Němčicemi křížení dálnice a silnice. ![]() Po levé ruce míjíme Rajhrad. ![]() Jsme nad bodem ZULU. Opět nám prší. Na obzoru je vidět Pálava a také Mušovská jezera. Instruktor mne upozorňuje, že v pravo od jezer je potřeba si dát pozor na zakázaný prostor. Točím na východ (azimut 90°) na další bod SIERRA, což jsou Klobouky u Brna. ![]() Jsme nad Nikolčicemi. ![]() Doletěli jsme nad Klobouky u Brna, čili bod SIERRA. Zde fotím víc, protože zde žije moje dcera. ![]() ![]() Ale letadlo se zastavit nedá, takže opět nový směr, tentokrát na sever (azimut 3°) bod ECHO, což je kostel v Rousínově. Prolétáme nad Slavkovem. ![]() Dosažen bod ECHO, což je Rousínov a točíme na severozápad (azimut 293°) na bod NOVEMBER, což je železniční přejezd u Kuřimi. ![]() Pohledem z okna zjišťuji, že letíme kolem lomu Mokrá. Jinak orientace ze vzduchu je úplně jiná, než když se pohybujete na zemi. ![]() Bílovice nad Svitavou a v pozadí Brno, bohužel v oparu. Ale možná si všimnete vysílače Hády a za ním sídliště Líšeň. ![]() Krátký pohled na Soběšice. ![]() Dosáhli jsme NOVEMBER a vracíme se k letišti přes severní okruh, bod BRAVO, který je v Podolí - dálniční nadjezd. Okruhy slouží k tomu, že když není volná dráha, tak letadlo krouží po okruhu a vyčkává na povolení k přistání. Pohled přes čelní sklo napravo na Řečkovickou bývalou Lachemu a nákupní centrum Globus a nalevo jsou Jehnice. ![]() Pod námi bývalý lom Hády a vysílací věž. Zde občas lítám s kvadrokoptérou. Nalevo od nás byla bouřka a zahlédl jsem blesk, naštěstí asi dost daleko od nás, byť jsem měl dojem, že uhodil do vysílače, ale na záznamu z kamery nic nebylo. ![]() Kaple Marie Pomocné ve Staré Líšni a také lze zahlédnout jezero v Mariánském údolí. ![]() Tak BRAVO jsme prolétli a točíme k letišti. Dálnice a stará silnice na Vyškov, bohužel kopec Žuráň jsem nezachytil, je vidět jen odbočka k němu. ![]() Snižuji otáčky motoru a vysunuji klapky, samozřejmě vše pod vedením instruktora.Tím pádem samozřejmě sestupujeme z letové hladiny na nižší výšku. A již je vidět přistávací dráha, kam se musím trefit. ![]() Nastavuji klapy na další stupeň 20°, jsem v ose dráhy, sleduji pomyslný bod dotyku a modlím se, abych nebyl krátký, to bych přistál před dráhu a nebo dlouhý, to bych přistál daleko na dráze a nemusela by mi stačit brzdná dráha. Sice to na letišti Tuřany není tak horké, dráha je dost dlouhá i pro daleko větší letadla, než je Cessna, ale přece jen má člověk respekt. ![]() Fouká vítr, který mne snáší mimo střed dráhy, takže musím vyrovnávat. ![]() Jsem nad dráhou a stále snižuji otáčky motoru, čímž klesám. Zazní signalizace pádové rychlosti a hned na to dotek kol na dráhu. Přitahuji, abych odlehčil příďové kolečko a brzdím. Oddychuji si, že jsme šťastně na zemi. Zatáčíme na stojánku, instruktor mluví s věží že opuštíme dráhu. No až to budu muset všechno domlouvat sám, tak nevím, jak to zvládnu. ![]() Po zastavení na místě se vypne motor a všechny přístroje. Ještě přetlačíme letadlo kousek na místo, které je již pod správou Herbstu Aero, protože tam, kde jsme zastavili, to je ještě pod správou letiště Brno. Pro vaši informaci ještě přidám záznam dráhy letu zaznamenaný na mobilu. Vidíte i celkový čas strávený v letadle, samozřejmě, že samotný let byl kratší. Také rychlost letu a výškový profil letu. ![]() I když počasí nebylo nejlepší mám nádherný zážitek a těším se na pokračování. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |