|
|
![]() |
|
|
|
ZPRÁVY
Upraveno: 6. července 2020.
Franty Matulíka Let s Cessnou 152. Od posledního letu opět uteklo množství času. Měl jsem sice domluvený let na neděli 21. června, ale do termínu zasáhlo počasí. Jak si možná vzpomenete, pršelo několik dní, dá se říci v jednom kusu a tak byla rozmoklá dráha, kterou se najíždí na betonovou a proto byla uzavřená. Jednak aby se rozmoklý travnatý povrch neničil a druhak, abychom nenatáhli bláto na betonovou dráhu. Další termín jsem dostal na sobotu 4. července a to již počasí bylo dobré. Bylo sice dost horko a protože jsem startoval až ve čtyři odpoledne byla již zem dost rozehřátá a tak se tvořily stoupavé vzdušné proudy, které sice vyhovovaly plachtařům, ale mně stěžovaly let. Naštěstí vítr byl mírný takže alespoň něco dobré. Viditelnost také dobrá. Měl jsem naplánovaný navigační let na Svojanov a po cestě jsem chtěl ještě obletět i další hrady na trase. No bohužel mně vypadla GPSka a letecká mapa není tak podrobná, tudíž se mně vše obletět nepovedlo. Bohužel jsem také zjistil, že já jsem sice objekty viděl pěkně, ale kamera zabírá přímo takže bych musel nad místy přeletět a ne je obletět. Takže příště se musím snažit více. Start byl opět z Tuřanského letiště, kde se letecká škola nachází, tentokrát z dráhy 27, ale museli jsme si najet po dráze 09, abychom měli ke startu delší dráhu, protože v horku má motor menší výkon a na dráze 27 od vstupního bodu W, kudy najíždíme na dráhu, by jsme nemuseli získat potřebnou rychlost. Protože bylo pěkné počasí, tak startovalo dost letadel a my museli chvíli vyčkat než jsme dostali povolení ke startu. Povolení ke startu máme, jedeme chvíli po dráze 09 až k pojížděcí dráze C, potom se obracíme a na plný plyn startujeme na dráze 27. Trochu mne snáší vítr od severozápadu, tak mi instruktor říká, ať koriguji. Před námi Brněnské Ivanovice. ![]() Mám trochu problém, že šetřím motor a tak nedávám plný plyn, což instruktor kritizuje a tím pádem také stoupám pomalu do potřebné výšky, která by měla být 300 m nad zemí. Protože výškoměr ukazuje výšku nad mořem je potřeba přičíst nadmořskou výšku země a ta je v Brně cca 200 až 350 m. Takže pro jistotu potřebuji cca 650 m, čili něco kolem 2000 ft. V CTR letiště Brno máme povolenou výšku do 2500 ft. Potřebnou výšku ještě nemám, ale již točím na sever. Dálniční křižovatka D1 a D2. Před námi Komárov. ![]() Letíme stále na sever na výstupní bod November. Potřebnou výšku již mám. Zde jsou vidět Židenice s přestavovaným areálem Zbrojovky, vlevo park Lužánky, Husovice, Černá Pole a v pozadí Lesná, Královo Pole a na obzoru Řečkovice. ![]() Nákupní centrum Globus, Mokrá Hora a Jehnice. Česká a Lelekovice. ![]() Komunikujeme s letištěm Medlánky, kde je poměrně velký provoz plachtařů, ale ti naštěstí mají vyšší výšku než my, takže je podlétáme. Jsme nad výstupním bodem November, odhlašujeme se z Tuřan a hlásíme se na FIC (Flight Information Centre/Letové informační středisko) Praha Information sector Morava. Ti nás nyní budou sledovat a od nich budeme získávat informace o letovém provozu. No přiznám se, že rádiový provoz vyřizuje instruktor, já bych to zatím nezvládal. Také stoupám do letové hladiny 3000 ft. Malhostovice a Drásov. ![]() Přiznávám, že nyní se již neorintuji, neb vypadla GPS a mapa, jak jsem zmínil je málo podrobná. Naštěstí instruktor bedlivě sleduje náš let na mapě a tak mne navádí. Ono je dost těžké sledovat za letu vše, ale budu se to muset naučit, až budu jednou na palubě letadla sám. To co nyní popisuji v klidu doma dávám z mapy. Trochu přeskočím jednotlivé vísky, stejně jsem většinou letěl nad lesy a poli. Shora je vidět, že kůrovec hodně poničil naše lesy. Vesnice Rašov. ![]() Tasovice, vpravo asi 8 km je Kunštát, který jsem ale minul. Vpravo Crhov, vlevo Křtěnov a před námi Olešnice. To jsem bohužel nevěděl, protože Olešnice jsem chtěl přeletět, a tak jsm odbočil vlevo. ![]() Startoviště paraglidistů Olešnice. Naštěstí žádný paraglidista tam nebyl a tak jsem neměl problém se mu vyhýbat. Dobře, že o tom vím pro příští let. Nad Velké Tresné točím doprava přímo na Trpín. Vzadu vidím hrad Svojanov, tak jsem ho našel, tedy díky navigaci instruktora. ![]() Svojanov s hradem Svojanov. Zde se právě stala ta chyba, že já vše pěkně viděl z kabiny, ale kamera snímá mimo. Takže Svojanov je v dolním rohu obrázku a pěkně jsou zachyceny Korýtka. Tak ještě výřez pro lepší pohled na Svojanov. ![]() Dokončení příště. Aktuální radarový snímek oblačnosti - či kde nám prší. Zde je odkaz na web Českého hydrometeorologického ústavu. Pohyb oblačnosti za poslední dvě a půl hodiny. ![]() GDPR. Neboli Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. 4. 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů zpřísnilo podmínky, byť de facto podobná nařízení v různých formách zákonů a vyhlášek platila již dříve. Tedy budu i nadále psát své reportáže a postřehy z mého života a pokud se zde objeví nějaké vaše fotografie, které budete chtít smazat, není problém mi napsat a já to provedu. Jen připomínám, že Občanský zákoník stanoví několik výjimek, kdy k pořízení nebo použití podobizny nebo zvukového či obrazového záznamu člověka není jeho svolení třeba. Jednou z výjimek je pořízení nebo použití přiměřeným způsobem k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství podle § 89 občanského zákoníku.
Život je jako počítač - nikdy nevíte, kdy vám klekne. |